Okul öncesi eğitimde kodlama uygulamalarının çocukların kodlama becerilerine etkisi
The effect of coding activities in preschool education on children's coding skills
  1. Tez No: 1017353
  2. Yazar: SEMA NUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi eğitime devam eden 60–72 aylık çocuklara yönelik geliştirilen bütünleşik kodlama eğitimi programının çocukların kodlama becerileri üzerindeki etkisini incelemek ve sürece aile katılımını dâhil ederek öğrenmeyi desteklemektir. Çalışma, nicel ve nitel verilerin birlikte ele alındığı karma yöntem yaklaşımı kapsamı doğrultusunda yürütülmüştür. Araştırmada nicel boyut için ön test–son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmış, nitel boyutta ise deney grubunda yer alan çocukların velileriyle yapılan görüşmelerden yararlanılmıştır. Çalışma grubu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Karaman il merkezinde bulunan bağımsız bir anaokulunda öğrenim gören toplam 30 çocuktan (15 deney, 15 kontrol) ve deney grubundaki çocukların velilerinden oluşmaktadır. Deney grubuna araştırmacı tarafından geliştirilen ve sekiz hafta süren“Okul Öncesi Kodlama Eğitimi Programı”uygulanmıştır. Program; bilgisayarsız kodlama etkinlikleri, Code.org ile gerçekleştirilen blok tabanlı uygulamalar ve DOC eğitici robot ile yapılan robotik etkinliklerden oluşan üç aşamalı bir yapıdadır. Ayrıca süreçte aile katılımını desteklemek amacıyla“aile kiti”kullanılmıştır. Kontrol grubunda ise mevcut eğitim programı sürdürülmüştür. Veri toplama aracı olarak, deney ve kontrol grubundaki çocuklara uygulama öncesinde ve sonrasında“Erken Çocukluk Dönemi (5–7 Yaş) Kodlama Becerileri Değerlendirme Testi (CodingTest 2)”bireysel olarak uygulanmıştır. Nicel veriler Bağımlı Gruplar t-Testi ve Bağımsız Gruplar t-Testi ile analiz edilmiştir. Nitel veriler ise veli görüşlerinden elde edilmiş, içerik analizi ile kodlanarak temalar altında toplanmış ve uzman görüşü alınarak tutarlılığı sağlanmıştır. Araştırma bulguları, uygulanan programın deney grubundaki çocukların kodlama becerilerinde anlamlı ve yüksek düzeyde bir artış sağladığını göstermektedir. Buna karşılık kontrol grubunda anlamlı bir değişim gözlenmemiştir. Nitel bulgular, çocukların etkinliklere karşı yüksek ilgi ve motivasyon gösterdiğini; problem çözme, yön kavramlarını kullanma ve süreçte pes etmeme gibi becerilerinde gelişim yaşandığını ortaya koymaktadır. Ayrıca aile kitleri sayesinde öğrenmenin ev ortamına taşındığı ve ebeveyn-çocuk etkileşiminin güçlendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of an integrated coding education program developed for children aged 60–72 months enrolled in preschool on the children's coding skills and to support learning by involving family participation in the process. The study was conducted in accordance with a mixed-methods approach that combines quantitative and qualitative data. For the quantitative dimension, a pre-test–post-test control group quasi-experimental design was used, while for the qualitative dimension, interviews with the parents of children in the experimental group were utilized. The study group consists of a total of 30 children (15 experimental, 15 control) enrolled in an independent preschool located in the central district of Karaman during the 2024–2025 academic year, as well as the parents of the children in the experimental group. The experimental group was provided with the“Preschool Coding Education Program”was implemented by the researcher. The program consists of a three-phase structure comprising computer-free coding activities, block-based applications conducted via Code.org, and robotics activities using the DOC educational robot. Additionally, a“family kit”was used to support parental involvement throughout the process. In the control group, the existing education program was continued. As a data collection tool, the“Early Childhood (5–7 Years) Coding Skills Assessment Test (CodingTest 2)”was administered individually to children in both the experimental and control groups before and after the intervention. Quantitative data were analyzed using the t-test for dependent groups and the t-test for independent groups. Qualitative data were obtained from parent interviews, coded through content analysis, grouped under themes, and their reliability was ensured through expert review.. The research findings indicate that the implemented program resulted in a significant and substantial increase in coding skills among children in the experimental group. In contrast, no significant change was observed in the control group. Qualitative findings reveal that children demonstrated high interest and motivation toward the activities; they also showed development in skills such as problem-solving, using directional concepts, and perseverance throughout the process. Additionally, it was determined that learning was extended to the home environment through family kits, and parent-child interaction was strengthened.