Zero-n gap design via modulation of hexagonal photonic crystal lattice
Altıgensel fotonik örgü modülasyonu ile geniş bant sıfır kırıcılık indeksi tasarımı
- Tez No: 463598
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR KOCAMAN, YRD. DOÇ. DR. EMRE YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Fotonik örgü yapılarındaki düzensizliğin fotonik bant diyagramına olan etkisi incelendi ve bu düzensizlik negatif kırılma indisini gözlemlemek ve nihai olarak sıfır kırıcılık indisli bant aralığı elde etmek için fotonik yapıya uygulandı. Ek olarak önerilen yapı ışığın karmaşık örgü yapıları içerisinde kontrolune yeni yollar sunmaktadır. Bu yaklaşımın amacı dağılım özelliklerinin örgü yapıya olan bağlılığını, değiştirilmiş ve olağan yapıları karşılaştırarak derinlemesine anlamaktır. Konumu uygulanan ışığın yönüne dik yönde değişiklik gösteren oyuklar içerecek şekilde düzensizleştirilmiş altıgen örgü yapı tasarlandı ve bu yapının etkin kırılma indisi ile fotonik bant düzenine etkisi nümerik simülasyonlarla incelendi. Bu yaklaşımın sonuçları bu yapıların çeşitli çip üzeri tümleşik devre uygulamalarında kullanılabilmesine olanak sağlayacak kadar umut vericidir. Önerilen türdeki yapı belirli bir süper örgüye literatürdeki yapılarla karşılaştırmak amacıyla sıfır kırıcılık indisli bant aralığı elde etmek için uygulandı. Ayrıca tasarımımız öz kolimasyon gibi fotonik tümleşik devrelerde etkin rolü olabilecek diğer etkiler için de katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
We study the effect of disorder in the lattice on a photonic band diagram and apply it to form a Superlattice in order to examine negative refractive index and finally obtain zero-ñ gap. In addition, the novelty of suggested modulated PhC introduces new ways of controlling light through the complicated lattices. The aim of this approach is to have a deep understanding of dispersion characteristics dependence on the lattice structure by comparing modified structures with conventional lattice types. We design a disordered modulated hexagonal lattice in which the positions of holes vary in the orthogonal direction of applied light direction and study its influence on both effective refractive index and photonic band structure through numerical simulations. The results of this approach are promising enough to utilize them in various applications of on-chip integrated circuits. We applied this class of suggested structure in one particular Superlattice to gain zero-ñ gap for the sake of comparison with the reported structures recently. However, other effects such as self-collimation which may play major role in photonic integrated circuits can also benefit from our designs.