Sonocatalytic fenton oxidation process using natural martite for treatment of color in water
Doğal martit kullanarak sonokatalitik fenton oksitleme ışlemi ile suda renk giderimi
  1. Tez No: 463599
  2. Yazar: MAHSA DINDARSAFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK İMAMOĞLU, PROF. DR. ALİREZA KHATAEE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, Acid Blue 92 (AB92) organik boyar maddesinin heterojen sono-Fenton-benzeri süreçle giderimini incelemeyi ve sürecin homojen eşleniği ile karşılaştırılmasını hedeflemektedir. Doğal martit parçacıklarına yüksek enerjili gezegensel öğütücü uygulanarak sono-Fenton nanokatalisti hazırlanmıştır. Doğal ve öğütülmüş martit parçacıklarının karakterizasyonu XRD, FT-IR, SEM, EDX ve BET analizleri ile gerçekleştirilmiştir. Altı saat öğütülmüş martit, AB92 gideriminde en yüksek katalitik performansı sergilemiştir. Altı saat öğütülmüş martitin paçacık boyut dağılımı 10 nm ila 90 nm arasında olduğu ve diğer öğütülmüş martitlere nazaran en yüksek yüzey alanına sahip olduğu belirlenmiştir. AB92 giderimine pH, katalizör dozu ve başlangıç boyar madde derişiminin etkisi heterojen ve homojen süreçler için kaşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Ultrasonik güç ve çeşitli tutucuların etkisi yalnızca heterojen sono-Fenton-benzeri süreç için incelenmiştir. AB92'nin giderim veriminin heterojen sistemde, homojen sistemde olduğundan çok daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Arıtma sürecinin sözde-birinci derece kinetiği takip ettiği belirlenmiştir. Doğal martitin çevreyle nano parçacığa dönüştürülmesi, makul pH seviyelerinde yeniden kullanılabilirliği ve suya düşük oranda demir salması, altı saat öğütülmüş martit nanokatalizörünün heterojen sono-Fenton-benzeri süreçte kullanımında önemli avantajlar oluşturmaktadır. Heterojen süreçte oluşan çeşitli bozunma ürünleri tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the removal efficiency of an organic dye, Acid Blue 92 (AB92), using heterogeneous sono-Fenton-like process and compare it with its homogeneous counterpart. High energy planetary ball milling was applied to prepare sono-Fenton nanocatalyst from natural martite. The unmilled and ball milled samples were characterized by XRD, FT-IR, SEM, EDX and BET analyses. The catalytic performance of the 6h ball milled martite was the best for removal of AB92 in heterogeneous sono-Fenton-like process. The particle size distribution of the 6 h-milled martite was in the range of 10 nm to 90 nm, which had the highest surface area compared to the other samples. Then, the impact of main operational parameters such as initial pH, catalyst dosage and dye concentration on the AB92 degradation were investigated on both the heterogeneous and homogeneous sono-Fenton-like processes comparatively. The effect of ultrasonic power and different scavengers were just considered on heterogeneous sono-Fenton-like process. The degradation efficiency of AB92 in heterogeneous system was much higher than that of the homogeneous one. The treatment process followed pseudo-first order kinetic. Environmentally-friendly modification of the unmilled martite, low leached iron amount and repeated application at milder pH were the significant benefits of using 6 h ball milled martite in heterogeneous sono-Fenton-like process. Intermediates generated during removal were identified.