Experimental investigation of cuttings transport in horizontal wells using aerated drilling fluids
Havalı sondaj sıvıları kullanılarak yatay kuyularda kesinti taşınmasının deneysel araştırması
- Tez No: 463600
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT PARLAKTUNA, PROF. DR. ERGÜN KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmada yatay kuyularda kesintilerin taşınmasında basınç düşürücü sıvılar ile su beraber kullanılarak yeni bir yöntem deneysel olarak incelenmiştir. Deneysel çalışmalar için Orta Doğu Teknik Üniversitesi Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü'nde bulunan İleri Seviye Akışkan Laboratuvarı (21 ft. uzunluğunda 2.91 inç iç çapındaki saydam dış boru ve 1.85 inç dış çapındaki sondaj borusundan oluşan test düzeneği) kullanılmıştır. Sıvı fazı olarak su ve polimer solüsyonu, gaz fazı olarak ise kurutulmuş hava kullanılmıştır. Birinci bölümde su ve su-polimer karışımının basınç kayıpları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Deneyler sonucunda en uygun polimer karışım oranının basınç kayıplarını 41.88% düşüren 0.07% oranı olduğu gözlemlenmiştir. Hava veya su akış hızlarındaki artışların basınç kayıplarını artırdığı gözlemlenmiştir. Ayrıca deneylerde dört ana akış rejimi gözlemlenmiş, akış haritaları oluşturulmuştur. Deneylerde polimer kullanıldığı zaman ise bu akış haritasının sağa doğru kaydığı gözlemlenmiştir. Bunların dışında kesintilerin taşınmasındaki ana etkenin sıvı akış hızı olduğu görülmüştür. Ayrıca 0.07% oranında PHPA polimer sisteme dâhil edildiğinde kesintilerin yatay deney düzeneğinde kapladığı alanda 4.05% lik bir azalma, belirlenen noktalar arasındaki basınç kayıplarında ise 23.90% lık azalma gözlemlenmiştir. Deneylerde saatlik 115 feet değerinde sabit bir sondaj ilerleme hızı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
A new experimental approach has been introduced in this thesis for the cuttings transport in horizontal wellbores with the introduction of drag reducers into the aerated drilling fluids. Advanced Flow Loop System (annular test section of 21 ft. long 2.91-in. ID transparent casing and 1.85 in. OD inner drill pipe) in Middle East Technical University Petroleum and Natural Gas Engineering Department have been used for the experiments. The liquid phase has been water and water-PHPA copolymer mixture where the gaseous phase has been dried air. Water and water-polymer mixture experiments have been conducted in 0.05%V/V, 0.07%V/V, and 0.10% V/V PHPA polymer concentrations. It was observed that optimum concentration of PHPA polymers in water for the given experimental test section is 0.07% with average drag reduction of 41.88% in single phase flow. Moreover, increasing water and gas flow rates increases the differential pressures. Four main flow regimes were observed in the experiments which are a bubble, elongated bubble, slug and wavy annular. It was also observed that adding PHPA polymers in water shifts the flow regime transition boundaries to higher y values and water is the main phase in cuttings transport. Effect of increasing gas velocities is much lower compared with the effect of increasing liquid velocities in cuttings transport. Using PHPA polymers in 0.07% reduced the cuttings area by an average of %4.05 while reducing the differential pressures by an average of %23.90 with the existence of cuttings at the rate of penetration of 115 ft./hr.