Evaluation of community development based urban regeneration: The case of Mehmet Akif Ersoy, Ankara
Toplumsal gelişim odaklı kentsel dönüşüm kriterlerinin değerlendirilmesi: Ankara, Mehmet Akif Ersoy örneği
  1. Tez No: 463602
  2. Yazar: AYSUN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE NİL UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Kentsel dönüşüm, ülkemizin yanı sıra dünyadaki önemli konulardan biridir. Sanayi devrimiyle birlikte kentsel alanlarda yaşanan büyük gelişmeler kentlerde değişikliğe neden olmuş ve bu büyük değişim süreci boyunca farklı mekanlar ortaya çıkmıştır. Kentsel yaşam, ekonomik, sosyal ve siyasal değişikliklerden sürekli olarak etkilenmektedir. Bu nedenle, değişen kentsel dinamiklerde planlama yeniden değerlendirilmelidir. Bu noktada, kentteki çöküntü alanların yenilenmesi bir sorun olarak ortaya çıkmakta ve 'kentsel yenilenme' ve 'kentsel dönüşüm' kavramları önem kazanmaktadır. 20. yüzyılın ortalarında, Türkiye'deki sosyal ve ekonomik gelişmeler kaçınılmaz olarak hızlı bir kentleşme sürecine neden oldu. Toplumda büyük bir toplumsal yenilenme yaşanırken, büyük kentlerin çoğu göç eden nüfusun ele geçirdiği topraklarda barınmak amacıyla acil ihtiyaçları için oluşturduğu yasadışı gecekondu yerleşmeleri tarafından şekillendirilmiştir. Zamanla bu gecekondu alanları, hala çözülemeyen karmaşık bir sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasi sorun haline geldi. Planlama teorisinde kentsel yenilenmenin/dönüşümün tanımı, her çağda değişir ve planlama uygulamasındaki yenilenmeye yönelik çeşitli yaklaşımlar, planlama tarihindeki paradigma kaymaları nedeniyle birbirinden farklıdır. 21. yüzyılda, sanayi sonrası kent politikaları yeni bir boyut kazandı ve bütüncül yaklaşım, çok aktörlü ortaklıklar, toplumsal güçlendirme ve yer-özgü politikalar ön plana çıktı. Bu gelişme ile kentsel dönüşüm kavramını yeniden değerlendirmek ve yeniden tanımlamak gerekiyor. Fakat, ülkemizdeki farklı dönüşüm sorunlarına verilen cevaplar, fiziksel alanın yenilenmesine indirgenmiş olduğundan, dönüşümün sosyal, ekonomik ve çevresel boyutlarının ve dönüşüm alanındaki topluluğun gözardı edilmesi bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Toplumsal gelişim odaklı kentsel dönüşüm toplumsal gelişme, ekonomik kalkınma, fiziksel iyileşme ve demokratik organizasyonu içeren entegre kentsel yenilemeye odaklanmaktadır. Alan çalışması araştırma yöntemini kullanan bu çalışma, Ankara'da, Mehmet Akif Ersoy mahallesinde uygulanan 'toplum odaklı' kentsel dönüşüm projesine odaklanmakta ve bu dönüşüm projesinin toplumsal gelişim açısından ne derece başarılı olabildiği sorusunu cevaplandırmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban regeneration is one of the significant issues all over the world as well as in our country. The major developments occurring in urban areas with the industrial revolution has led to a change in cities and different places has emerged during this major changing process. Life in the city is permanently affected by economic, social and political changes. Therefore, in this changing urban dynamics, planning must be re-evaluated. At this point, renewal of the depressed areas in the city emerges as a problem and the terms, 'urban renewal' and 'urban regeneration' become important. In the mid-20th century, the social and economic developments in Turkey inevitably resulted in a rapid urbanization process. As society experienced a massive social regeneration, most of larger cities have been strongly shaped by illegal squatter settlements, built by the migrant population to meet their urgent needs for shelter. Over time, these squatter housing areas have become a complex social, economic, cultural and political problem that has not yet been resolved. The definition of urban regeneration/transformation in planning theory changes in each era and the various approaches to regeneration in planning practice differ from each other due to the paradigm shifts in planning history. In the 21st century, the post-industrial urban policies have gained a new dimension and integrated approach, multi-actor partnership, community empowerment and area-based policies became at the forefront. With this progress, it is necessary to re-evaluate and re-defined the concept of urban regeneration. However, since the answers to the different regeneration problems in our country have been reduced to the regeneration of the physical field, ignoring the social, economic, and environmental dimensions of the regeneration and the community in the regeneration area emerges as a problem. The topic of community development based urban regeneration focuses on integrated urban regeneration including social development, economic development, physical improvement, and democratic organization. Using case study as a research method, this research focuses on the 'community-based' urban regeneration project implemented in the neighborhood of Mehmet Akif Ersoy in Ankara and tries to answer the question of how far this regeneration project is successful in terms of community development based urban regeneration aspects.