Strategies for design interventions that promote prosocial behavior for littering
Çöp atmaya yönelik toplum yanlısı davranışları teşvik eden tasarım müdahalesi stratejileri
- Tez No: 463603
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞEN TÖRE YARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
İnsanlık kirlilik, kaynakların tükenmesi, obezite, küresel ısınma gibi toplumsal sorunlarla karşı karşıyadır. Bu sorunları aşmak için insanlar toplum yararına davranışları benimsemelidir. Ürünlerin kullanıcı davranışını etkileyebilmesi sayesinde, endüstriyel tasarım alanı insanlarda prososyal davranışları geliştirme potansiyeline sahiptir. Mevcut literatür, tasarım yoluyla insanların davranışlarını değiştirmek için yöntem ve araç setleri önermektedir. Öte yandan, prososyal davranışları teşvik etmek için tasarımcıların hangi ürün özelliklerini dikkate alması gerektiği literatürde vurgulanmamaktadır. Bu çalışma, çöp atma davranışını azaltmaya yönelik yapılacak tasarım müdahalelerini tartışmak ve tasarım stratejileri öne sürmek amacı ile prososyal davranışlara teşvik etmek için tasarlanmış tasarım müdahalelerinin kullanıcılar tarafından nasıl algılandığını araştırmaktadır. Bu amaçla, kişisel yapı teorisini temel alan mülakatlar yapılmıştır. Çöp atma davranışını azaltmaya yönelik mevcut dokuz tasarım müdahalesi 15 kullanıcı tarafından üçlü çıkarım (triadic elicitation) yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Mülakat sonucunda ortaya çıkan tasarım özellikleri üç başlık altında gruplandırılmıştır. Bu üç başlıktan ilki 'temel' özellikler olarak adlandırılmıştır ve bir tasarımın teşvik edici olması için zorunlu olan özellikleridir. İkinci başlık olan 'stratejiler' ikna edici tasarımda kullanılabilecek yaklaşımlardır. Son başlık olan 'göz önünde bulundurulması gerekenler' ise kullanıcının algısını ve deneyimini etkileyebilecek, tasarımcının dikkat etmesi gereken hassas konulardır. Bu çalışma, bir sosyal problemi çözmesi beklenen tasarımcılar için rehber görevi görecektir.
Özet (Çeviri)
Humanity is confronted with social problems such as pollution, resource depletion, obesity, global warming, etc. In order to overcome these problems, people should act for the benefit of the society. The field of industrial design has the potential to promote prosocial behavior as products are proved to be capable of influencing user behavior. Existing literature suggests methods and toolkits for behavior change through design. However, effectiveness of the strategies proposed with these toolkits and methods are not thoroughly examined from the user's perspective. This study explores how design interventions that promote prosocial behavior are perceived by the user, with the aim of discussing and proposing strategies for designing interventions to reduce littering behavior. For this purpose, interviews were conducted with users based on the personal construct theory. Nine existing products that are aimed to change littering behavior are evaluated by 15 participants using the triadic elicitation technique. Through examining the results of the interviews, the study revealed design related dimensions, grouped under three categories. The first group of dimensions were called 'fundamentals' which indicate imperative requirements for a product to have a persuasive impact. Secondly, the study revealed approaches that can be used for persuasion purposes called 'strategies'. Lastly, the study discovered sensitive issues that may affect users' perception and overall experience called 'considerations'. This thesis will serve as a guide for designers who are briefed with solving a social problem.