Finite element modeling of scattering from objects in rectangular waveguides
Dikdörtgen dalga kılavuzları içindeki cisimlerden saçılmanın sonlu elemanlarla modellenmesi
- Tez No: 463612
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KUZUOĞLU, DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tezde açık halka rezonatörlerin saçılma parametreleri sayısal olarak analiz edilmiştir ve yöntem olarak da Sonlu Elemanlar Yöntemi kullanılmıştır. Öncelikle, analiz yönteminin temelleri incelenecektir. Sonrasında, Sonlu Elemanlar Yöntemi dalga denkleminin zayıflatılmış formu, üç boyutlu modelleme ve bunların saçılma parametlerine uygulanması sunulacaktır. Daha sonra, Tamamen Eşlenmiş Katman ve rezonatörlerin prensipleri detaylıca anlatılacaktır. Yöntemin doğruluğunu içeren test sonuçları ve çeşitli tasarım parametrelerinin saçılma parametrelerine olan etkileri sunulacaktır. Bu tasarım parametreleri, yarık genişliği, kenar genişliği ve çalışma frekansıdır. Ayrıca, yalıtkan yüzeylerden yansımalar ve iletimler de incelenecektir. Her bir test sonucu CST (Computer Simulation Technology) yazılımıyla elde edilenlerle karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Numerical analysis of scattering parameters of split ring resonators which are one of the microwave circuit elements is performed by the Finite Element Method in this thesis. The fundamentals of the model and analysis method will be discussed firstly. Afterwards, the basics of Finite Element Method including weak variational form of the wave equation, 3D formulations and application to scattering parameters will be presented. The concepts of Perfectly Matched Layer and resonators will be examined in detail. The accuracy of the method will be tested and the effects of different design parameters on the scattering parameters of split ring resonators will be investigated. These design parameters will be slit width, side width, and operation frequency. Moreover, reflection and transmission from the dielectric surfaces will be discussed. Additionally, each result will be compared with the ones achieved by using CST (Computer Simulation Technology) simulation software.