Exploring the perspectives of jury members from different fields of expertise in industrial design competitions
Endüstriyel tasarım yarışmalarında farklı uzmanlık alanlarından jüri üyelerinin bakış açılarının incelenmesi
- Tez No: 463611
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR KAYGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Geride bıraktığımız on yılda, Türkiye'de endüstriyel tasarım öğrencileri ve genç profesyonellerin katılımına yönelik düzenlenen endüstriyel tasarım yarışmalarının sayısı büyük artış göstermiştir. Sayılarındaki ciddi artış, ve tasarım öğrencileri ve genç tasarımcılara verilen eğitim bursları, endüstriyel tasarım yarışmalarını, Türkiye'de tasarımın tanıtımı ve tasarım kültürünün yaygınlaştırılması amacıyla düzenlenen aktiviteler arasında ön plana çıkarmıştır. Ayrıca, toplumda ve endüstride tasarımın görünürlüğünü arttırmak amacı ile düzenlenen bu aktiviteler, bir çok farklı alandan uzmanı bir araya getirmesi sebebiyle de önem taşımaktadır. Son yıllarda düzenlenen yarışmaların jürilerine bakıldığında, tasarım yarışmaları değerlendirme jürilerinin farklı alanlardaki uzmanlardan oluştuğu gözlemlenmiştir. Endüstriyel tasarım yarışmalarının, önemi giderek artan bir konu haline gelmesine karşın, bu yarışmalar hakkında bilinenler kısıtlıdır. Bu tez literatürdeki bu eksikliğin üzerine eğilerek, Türkiye'de düzenlenen endüstriyel tasarım yarışmalarının değerlendirme süreçlerini inceler, ve bu yarışmalarda, farklı alanlardan uzmanların tasarım projeleri değerlendirmedeki bakış açılarını anlamayı amaçlar. Bu tezin alan çalışması, beş tasarım yarışmasının jüri değerlendirmelerinde yapılan gözlemler ve 15 jüri üyesi ile gerçekleştirilen bireysel görüşmelerden oluşmaktadır. Alan çalışmaları bulgularına dayanarak üç sonuç çıkarılmıştır. İlk olarak, endüstriyel tasarım yarışmaları jüri değerlendirmeleri, jüri üyelerinin endüstriyel tasarım yarışmaları ile ulaşılması amaçlanan ortak bir hedefe sahip olmadığını göstermektedir. İkinci olarak, farklı uzmanlık alanlarından jüri üyeleri, jüri değerlendirmeleri süresince, grup içi ilişkileri kurgulamak, etkili bir değerlendirme ve karar verme süreci sağlamak amacıyla jürilerdeki bireysel rollerini vurgulama eğilimindedir. Son olarak, farklı uzmanlık alanlarından jüri üyelerinin bir araya geldiği jüri değerlendirmelerinde, disipline dayalı temsil ve otorite, iki önemli sorun olarak ortaya çıkmıştır. Tasarımcı ve tasarım disiplininin dışından jüri üyeleri, jüri değerlendirmelerinde güç ilişkileri üzerine çelişen bakış açılarına sahiptir.
Özet (Çeviri)
In the last decade, the number of industrial design competitions in Turkey addressing industrial design students and young designers has increased significantly. The increase in the number, and the educational scholarships that are provided to the design students and young professionals, brought industrial design competitions into prominence among design promotion activities. In addition, design promotion activities that are organized with the aim of increasing visibility of industrial design profession in Turkish society and the industry, also carry significance in terms of bringing experts from various fields of expertise together. Jury compositions of the design competitions organized in the last years show that evaluation juries of competitions consist of experts from various fields. Despite the increased importance of industrial design competitions, little is known about them. This thesis examines this gap by exploring the perspectives of jury members from various fields of expertise in jury evaluations of industrial design competitions in Turkey. The fieldwork of the thesis consists of observations in evaluation juries of five design competitions and interviews with 15 jury members. Based on the findings obtained from the fieldwork, this thesis offers three main conclusions. First, jury members from different fields of expertise do not have a shared goal to be achieved with industrial design competitions. Second, jury members from diverse fields of expertise have a tendency to position themselves and to construct their roles in the juries in order to develop internal relations among jury members, and to provide effective communication during evaluation process and decision-making. Lastly, in jury evaluations where experts from diverse fields come together, discipline-based representation and authority have emerged as the two important issues. Designer and non-designer jury members have contradicting opinions on power relations in evaluation juries of industrial design competitions.