Housing affordability of different income groups in Turkey: Regional comparison
Türkiye'de farklı gelir gruplarının konuta ekonomik erişebilirliği: Bölgesel karşılaştırma
  1. Tez No: 463618
  2. Yazar: ESMA AKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜL BURCU ÖZDEMİR SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Konuta ekonomik erişebilirlik pek çok ülkede hem araştırmacılar için hem de kentsel politika konusunda karar vericiler açısından temel bir araştırma konusu olmuştur. Türkiye'de ise bu konu hakkında yapılan araştırma sayısı oldukça kısıtlıdır. Ülkemizde konut sorunu yıllardan beri bir nicelik sorunu olarak ele alınmış ve sorunun niteliksel boyutları uzun yıllar boyunca görmezden gelinmiştir. Bu sebeple, hükümetlerin hemen her zaman konut stokunun sayısını artırmak konusuna önem verdiği görülmektedir. Bu eğilim 2000'li yıllarda da devam etmiştir. Oysa günümüzde, konuta ekonomik erişebilirlik konusu hem araştırmacılar için hem de politika açısından her zaman olduğundan çok daha geçerli bir konu olarak önümüze gelmektedir. Bu durumda, 2002 yılı sonrasında uygulanan politikaların dar gelirli kesimler üzerindeki olumsuz etkilerinin payı vardır. Bu çalışma, Türkiye kentlerinde konuta ekonomik erişebilirlik sorununun giderek arttığını göz önünde bulundurarak iki temel iddia öne sürmektedir. Birincisi, ülkede uzun yıllardır gözlenen konut üretim performansının aslında dar gelirli hanehalklarının konuta ekonomik erişebilirliklerini artırmaya bir katkısı olmadığıdır. İkincisi ise konuta ekonomik erişebilirlik sorununun farklı konut piyasalarında farklı düzeylerde seyrettiğidir. Bu bağlamda, bu çalışma ampirik olarak hanehalklarının konuta ekonomik erişebilirliklerini konuta mülkiyet şekli, gelir grupları ve TR Düzey-1 bölgeleri açısından incelemektedir. Çalışmanın temel bulguları, hangi gelir grubunda olursa olsun kiracıların ev sahiplerine kıyasla gelirlerinin daha büyük bir kısmını konut harcamalarına ayırdığını, ev sahiplerinin özellikle en düşük ve düşük gelirli kesimlerinin konuta ekonomik erişebilirliğinde sorunlar gözlendiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, tüm mülkiyet türleri için, en dar gelirli kesimlerin konut için yaptıkları harcamaların asgari yaşam standartlarını sağlamayı ve sürdürmeyi zorlaştırdığı görülmektedir. Ek olarak, çalışmanın bulguları ekonomik erişebilirlik açısından en zor durumda kalan grubun TR1 İstanbul bölgesinde yaşayan kiracılar olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, erişebilirlik oranları incelendiğinde, artan konut üretim düzeyinin özellikle dar gelirli kiracılar açısından hiçbir TR bölgesinde iyileşme sağlayamadığı görülmüştür. Çalışmanın temel sonucu, tüm ülkeyi ve içindeki hanehalklarını tek tip olarak gören konut politikalarının başarısız olmaya mahkûm olduğu ve politikaların amaçlarına ulaşmalarının yolunun yerel ve yere özgü koşulları ve sorunları göz önünde bulundurmaktan geçtiğidir.
Özet (Çeviri)
Housing affordability has been a major topic of interest both for researchers and policy makers in many countries. However, in the Turkish case, research on housing affordability is scarce. The problem of housing has usually been considered as a quantitative deficiency problem in Turkey, and for many decades any other dimension of the problem is neglected. Increasing the housing stock in numbers has always been given priority by the Turkish governments. This tendency to support new housing production has continued in the 2000s. Currently, the issue of housing affordability becomes a relevant topic of research and policy than ever in the Turkish context owing to the negative effects of policies adopted after 2002 on the lowest and low-income households' housing affordability. This study, considering the housing affordability as a gradually worsening problem in the Turkish cities, has two major arguments: Increased housing production in the country did not contribute to the housing affordability of low-income households, and the extent of the housing affordability problem displays differences in different housing markets. In this context, this study empirically examines the housing affordability of households with respect to mode of tenure, household income, and TR Level-1 regions. Findings of the study reveal that the extent of the housing affordability problem in Turkey differs with respect to tenure modes, income, and regions. For all income categories, tenants are devoting more of their income for housing expenditures compared to owner-occupiers. Among owner-occupiers, it is the lowest and low income households who experience housing affordability problems. For all households in the lowest income category, housing affordability is a problem that prevents them to maintain their minimum standards of life. However, the most compelled group is the lowest income tenants in TR1 region (İstanbul). Furthermore, changes in affordability rates display that increased housing supply did not affect the lowest income tenants positively in any TR regions of Turkey. The major conclusion of the study is that housing policies which consider the whole country as a uniform housing market with standard households will eventually be unsuccessful. Housing policies, to achieve their aims, should consider the local and area based circumstances and problems.