Strength assesment of Turkish cements
Türk çimentolarının basınç değerlendirmesi
- Tez No: 463619
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZGÜR YAMAN, PROF. DR. AYŞEN AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çimento Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Hidrolik bağlayıcı bir malzeme olan çimento, yapı malzemelerinin en önemlilerindendir. Basınç dayanım deneyi ise çimentonun kalitesinin tespitinde kullanılan bir metottur. Avrupa'da ve Türkiye'de çimento üretimine ilişkin kullanılan ve EN 197 standartları kapsamında ve Yapı Malzemeleri Regülasyonu (CPR) gereği, çimento üreticileri CE işareti taşımakla yükümlüdür. CE işareti kapsamında, ürün belgelendirme kuruluşu tarafından fabrikadan belirli periyotlarda numune alımı gerçekleştirmektedir. Elde edilen numuneler, hem üreticiler hem de belgelendirme kuruluşunun akredite laboratuvarı tarafından eş zamanlı olarak deneylere tabii tutulmaktadır. Bu çerçevede elde edilen basınç dayanım deney sonuçları arasındaki farkın üretilen bütün çimento tipleri ve dayanım sınıfları için 4 MPa'dan düşük olması, 12 aylık periyodu içeren istatiksel uygunluk değerlendirmesi kapsamında gerekmektedir. Bu farkın sağlanması durumu çimento üreticilerinin en sık karşılaştıkları sorunlardan bir tanesidir. Bu çalışmada, EN 197-2 standardında belirtilmiş olan 4 MPa değerindeki sınır değer, çimento tipi, katkı tipi ve dayanım sınıfına göre istatistiksel olarak irdelenmiştir. Çalışmada bir uygunluk değerlendirme kuruluşu olan TÇMB- Kalite ve Çevre Kurulu İktisadi İşletmesi'nden alınan 68 üreticiye ait toplam 5037 adet farklı tip ve dayanım sınıfındaki çimentoların basınç dayanım sonuçları kullanılmıştır. Sonuç olarak, belgelendirme kuruluşu ile üreticinin basınç dayanım deney sonuçları arasındaki farkın çimentonun basınç dayanım sınıfına ve özellikle tespit edilen basınç dayanım sonucuna bağlı olduğu görülmüştür. Bunun yanında çimento tipinin ve katkı tiplerinin etkileri de tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cement, a hydraulic binder material, is the most important of building materials. The compressive strength test method is used to determine the quality of cement. The cement manufacturers are obliged to carry the CE Marking in accordance with the EN 197 standards for cement production in Europe and Turkey and in accordance with the Building Materials Regulation (CPR). Within the scope of CE Marking, the product certification body performs sampling from the factory in specified periods. The samples obtained are subject to simultaneous experimentation by both the manufacturers and the accredited laboratories of the certification bodies. The difference between the compressive strength test results obtained in this frame must be less than 4 MPa for all produced cement types and strength classes within the scope of the statistical conformity assessment including the 12 month period. The fact that this difference is one of the problems most frequently encountered by cement manufacturers. In this study, the limit value of 4 MPa specified in EN 197-2 standard was examined statistically according to cement type, constituents' type and strength class. In the study, the compressive strength results of 5037 different types and strength classes of cements belonging to 68 manufacturers taken from a notified body, TCMA's Economic Enterprise, The Council for Quality and Environment, were used. As a result, it was found that the difference between the certification body and the manufacturer's compressive strength test results is dependent on the strength class of cement and especially on the determined compressive strength. In addition, the effects of cement type and constituents have been determined.