Heterogeneous fenton oxidation process using natural martite and hydrogen peroxide for treatment of color in water
Doğal martit ve hidrojen peroksit kullanarak heterojen fenton oksitleme ışlemi ile suda renk giderimi
  1. Tez No: 463642
  2. Yazar: AMIR RAHMANI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. İPEK İMAMOĞLU, PROF. DR. ALİREZA KHATAEE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışma, triarilmetan grubu Acid Blue 5 (AB5) boyar maddesinin heterojen Fentonbenzeri süreçle giderimini incelemeyi ve sürecin homojen eşleniği ile karşılaştırılmasını hedeflemektedir. Martit ve FeCl3.6H2O sırasıyla heterojen ve homojen süreçte katalizör olarak kullanılmıştır. Öğütülmemiş martit mikro partikülleri, yüksek enerjili gezegensel top öğütücü yardımıyla nano boyuta getirilerek Fenton-benzeri süreçte kullanılmak üzere katalizörlere dönüştürülmüştür. Karakterizasyon SEM, EDX, X-ışını nokta haritalaması, BET, XRD, FT-IR, petrografi ve sıfır yük noktası belirleme analizi ile gerçekleştirilmiştir. Öğütücüde, 300 rpm'de 1 saat, 3 saat ve 5 saat öğütülerek oluşturulan nano malzemeler arasından 5 saat öğütülen martit (19.23 m2/g yüzey alanı), en yüksek katalitik performansı sergilemiştir. AB5 giderimine pH, katalizör dozu, H2O2, başlangıç boyar madde derişimi ve tutucuların etkisi heterojen ve homojen süreçler için kaşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Tüm denemelerde heterojen system, homojene nazaran daha iyi veya aynı AB5 giderim verimi sergilemiştir. AB5 bozunumunun her iki süreç için de sözde-birinci derece kinetiği takip ettiği, en yüksek hız sabitlerinin ise heterojen ve homojen süreçler için sırasıyla 0.096 dakika-1 ve 0.0622 dakika -1 olduğu belirlenmiştir. Heterojen süreçte oluşan çeşitli bozunma ürünleri GC-MS ile tanımlanmıştır. Martitin birbirini takip eden beş deneyde yeniden kullanılmasının, AB5 giderim verimini önemli ölçüde etkilemediği belirlenmiştir. Çevreyle dost martit nano parçacık üretimi, yeniden kullanılabilirliği ve suya düşük oranda demir salması martit nanokatalizörü için önemli avantajlar oluşturmaktadır. Son olarak, bir yapay sinir ağı oluşturularak AB5 giderim verimi tatmin edici şekilde tahmin edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
The current study aims to investigate removal of a triarylmethane dye called Acid Blue 5 (AB5) via heterogeneous Fenton-like process and compare it with its homogeneous counterpart. The heterogeneous and homogeneous catalysts used were martite and FeCl3.6H2O, respectively. The unmilled martite microparticles were processed with high energy planetary ball mill to form nanosized catalyst for heterogeneous Fentonlike process. Characterization was performed by SEM, EDX, X-ray dot mapping, BET, XRD, FT-IR, petrography and point of zero charge analyses. Among the three batches of martite nanoparticles formed with milling time of 1 h, 3 h and 5 h at the milling speed of 300 rpm, the catalytic performance of 5h milled nano-sized martite (19.23 m2/g of surface area) was the highest. The influence of initial pH, catalyst dosage, H2O2, initial dye concentration and scavengers on the AB5 degradation was investigated comparatively for heterogeneous and homogeneous processes. AB5 removal efficiency in heterogeneous system was either higher or the same as the homogeneous system in each case. AB5 degradation followed pseudo-first order kinetic for both processes, where 0.096 min-1 and 0.0622 min-1 were calculated as the highest rates for heterogeneous and homogeneous processes, respectively. Various degradation intermediates from heterogeneous process were identified by GC-MS. Reuse of martite in five consecutive cycles did not significantly affect performance. Environment-friendly production of martite nanoparticles, high performance, reusability and low leaching of iron present important advantages of the martite nanocatalyst. Finally, an artificial neural network was expanded to estimate AB5 degradation efficiency with satisfactory results.