The evaluation of criteria for location selection of shopping centers through analytic hierarchy process: The case of Ankara
Analitik hiyerarşi prosesi yardımıyla alışveriş merkezleri yer seçimi kriterlerinin değerlendirilmesi: Ankara örneği
  1. Tez No: 463641
  2. Yazar: ALİ BURAK ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP KAYASÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kuruluş yeri seçimi, çoğu sektör için önemli olduğu gibi alışveriş merkezleri içinde en önemli stratejik kararlardan biridir. Özellikle son zamanlarda her gün artan sayıları ile alışveriş merkezlerinin doğru yer seçimi Amerika ve Avrupa'nın büyük kentlerinde daha fazla önem kazanmıştır. Türkiye'de de, 1980 sonrası yaşanan neo liberal politikaların etkisiyle Batı tarzı alışveriş merkezlerinin sayısı her geçen gün artmaktadır. Literatürde, yer seçimi kararını ektileyen faktörlerin değerlendirilmesinde farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bu çalışmada, alışveriş merkezi yer seçiminde önemli olan faktörlerin ağırlıklarının belirlenmesi için subjektif yargıların kolayca kullanılabildiği“Analitik Hiyerarşi Prosesi”yöntemi kullanılmıştır. Alışveriş merkezi yer seçiminde önemli olan faktörlerin ağırlıklarını belirlemek için değerleme uzmanlarının/ yatırımcıların ve plancıların görüşü alınmıştır. Her iki grubun verdiği cevapların sonucuna göre, alışveriş merkez için önemli faktörlerin ağırlıkları saptanmış ve Ankara'da yer alan Ankamall, Gordion ve Kızılay Alışveriş Merkezlerinin bu faktörlere göre kıyaslaması yapılmıştır. Alışveriş merkezleri üzerine yapılan bu araştırmada alışveriş merkezi yer seçimine dair değerleme uzmanları/yatırımcılar ve plancılar arasında ki görüş ayrılığı belirlenmiş olup, Türkiye'de yakın zamanda yürürlüğe giren yasa ve yönetmeliğin çoğu Avupa ülkesindeki alışveriş merkezlerinin gelişimini sınırlayıcı yasalara ve düzenlemelere göre yetersiz kaldığı, kanun ve yönetmelik hükümlerinin gözden geçirilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Location selection, like in other centers, bears great importance and is one of the most strategic decisions on construction shopping centers. Especially in recent years, the right location selection of shopping centers whose number is increasing day by day has gained more significance in the cities of Europe and the USA. With the impacts of neoliberal policies taken place in Turkey since 1980s, the number of western-style shopping centers has risen year by year. Literature review offers different methods in the evaluation of factors that affect location selection. This thesis brings under the scope“Analytical Hierarchy Process”in which subjective judgment is easily used to determine the factors' weights necessary for location selection of shopping centers. The views of developers, investors as well as city planners are taken with a view to specifying the factors' weights considered to be important in location selection. The answers of both groups to the questions help determine the crucial factors in location selection of shopping centers. In this context, Ankara's Ankamall, Gordion and Kızılay Shopping Centers are compared with regard to these factors. This thesis focusing on shopping centers brings to light the different viewpoint experts hold with respect to location selection, proposing that the most recently-introduced laws and legal regulations concerning the project development of shopping centers in Turkey are found inadequate when compared those of most European countries and the current laws and legal regulations in Turkey must be brought under review.