Matlab uygulamalı Euler-Poinsot yaklaşımı ile bir yer değiştirmenin eylemsizlik eğrisi
An inertial curve of a displacement with euler-poinsot approach and Matlab application
  1. Tez No: 463700
  2. Yazar: MELİSA DİLAN GÖÇEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY BAYDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bir cismin hareketi genel olarak bir dönme ve bir öteleme ile verilebilir. Bir katı cismin hareketi bir başka cisme göre gözlemlenir ve bu gözlemleme cisimlere yerleştirilen referans çatıları üstünden yapılır. Bazen cismin hareketinin çalışılması bu iki çatının dışındaki bir başka referansa göre yapılır. Bu tezde, bir eğri boyunca tanımlanan yerdeğiştirmenin incelenmesi, hareketin eylemsizlik noktalarının oluşturduğu eylemsizlik eğrisine göre yapıldı. Poinsot yaklaşımı ile elde edilen eylemsizlik eğrisi belirlendi. Eylemsizlik çatısının vektör alanları, hareketin tanımlandığı eğrinin Frenet vektör alanları cinsinden hesaplandı. Son olarak bazı Matlab uygulamaları verildi.
Özet (Çeviri)
In generally, moving of a rigid body can be given with a rotation and a translation. A displacement of a rigid body is observed according to another rigid body. This observation can be made using the reference frames on the rigid bodies or according to the third frame. In this thesis, studying of a displacement defining along a curve is made according to inertial curve consist of inertial points of the displacement. Inertial curve is established using the Poinsot's approach. The vector fields of inertial curve are calculated in terms of the vector fields of main curve. At the end some Matlab aplications are given.