DC motorla tahrik edilen iki uzuvlu manipülatörün adım atma hareketinin kontrolü
Control of stepping motion of two articulated manipulator which driven by DC motors
  1. Tez No: 302536
  2. Yazar: BETÜL AYKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA ŞAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, iki serbestlik dereceli ve iki uzuvlu manipülatöre DC motorlarla insan adım atma hareketine benzer bir hareket yaptırılmaya çalışılmıştır. Adım atma hareketinde kalça ve diz eklem açıları verileri literatürden sağlanmıştır. Mekanizmanın dinamik analizi yapılarak hareket denklemleri Lagrange-Euler yöntemiyle bulunmuştur. Bu denklemler yardımıyla motorların uygulaması gereken torklar belirlenmiştir. Mekanizmada her bir ekleme bağlanmış toplam iki tane DC motor mevcuttur ve bunların her biri sadece bir kolun hareketini sağlamıştır. DC motorların tanıtımı ve dinamik modeli çalışmada verilmiştir. İstenilen adım atma hareketinin kontrolü PID ve Bulanık Mantık yöntemleriyle yapılmıştır. Her iki yöntemin başarısı ve sonuçları karşılaştırılmıştır. Sistemin SimMechanics modeli MATLAB/Simulink programında yapılmıştır. Sonuçta her iki kontrol yöntemiyle de sisteme adım atma hareketi yaptırılmış, sonuç ve hata grafikleri çalışmanın sonunda verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the manipulator which has two degree of freedom and two limbs tried to take a step motion with two DC motors which similar to the movement of people. A hip and knee joint angle of the movement of stepping into the literature data is provided. A Lagrange-Euler equation of motion method of dynamic analysis of the mechanism was made. Application of torque to be determined with the help of these engines equations. Adding to the controller, connected to a DC motor and a total of two units each of which has not only the movement of an arm. DC motors are the promotion and study the dynamic model. PID control and fuzzy logic methods of stepping into the desired movement is made. The success of both methods and the results compared. SimMechanics model of the system is made by MATLAB / Simulink. Ultimately, both the control method of stepping into the movement built into the system, are given at the end of the study results, and error charts.