An implementation for web user behavior model
Web kullanıcı davranışı modeli için bir uygulama
- Tez No: 463709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez, bir web sitesinin kullanıcı davranış modelini incelemekte ve analiz etmektedir. Bu analiz kullanıcıların bir web sitesinin yapısı ile karşılaştığında farklı görüşlere sahip olduğunu göstermektedir. Psikoloji, sosyoloji, ekonomi, dilbilim, pazarlama ve bilgisayar bilimi açısından farklı bakış açıları vardır. Kullanıcıların davranışları incelenerek, bilgilerini yüksek kaliteyle kullanıcılarına sunacak şekilde bir web sitesinin yapısı yeniden düzenlenebilir ve yeniden yapılandırılabilir. Ayrıca, kullanıcıların davranışlarının analiz edilmesi gelecek oturumlardaki kullanıcılarının davranışının tahmin edilmesinde bir web sitesi için büyük bir fırsat sağlar. Ayrıca, CAPTCHA yapbozu kullanmadan bir web sitesinin robot makine bağlantılarını insanlardan ayırt etmesi için yardımcı olur. Normal olarak, her web sitesi kullanıcılarının eylemlerini bir dosyaya kaydeder. Bu kayıtlara örnek olarak bir IP adresinin oluşturduğu oturumun tarih ve saat veya bir IP adresinin bir oturum esnasındaki istekleri verilebilir. Bu yararlı bilgiler, kullanıcıların davranışlarını analiz etmemize yardımcı olur. Bu çalışmada, herhangi bir web sitesinin log dosyalarından çeşitli ve değerli veriler çıkaran bir yazılım aracı gerçekleştirilmiştir. En çok ziyaret edilen sayfalar, kullanıcıların favori sayfaları, kullanıcıların indirme miktarları ve oturum miktarları, siteyi ziyaret eden belirli bir kullanıcının tahmini süresi, belirli bir kullanıcının bağlı olduğu ve bağlantısının koptuğu süre ve bunun gibi birkaç faydalı bilgi örnek olarak verilebilir. Ayrıca, kullanıcı davranışları için analitik bir çalışma sağlanmaktadır. Çeşitli grafikler ve çubuklar aracılığıyla, yazılım aracından çıkarılan verilere dayanan kapsamlı bir analiz sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis studies and analyzes the user behavioral model of a website. This analysis show that users have different views when encounter with a problem and structure of a website. There are different perspectives on psychology, sociology, economics, linguistics, marketing, and computer science. By studying the behaviors of users, a website can be modified and reconstructed its structure to present its information with high quality to its users. Moreover, analyzing the behavior of users makes a great opportunity for a website to predict the behavior of its users in future sessions. Also, it assists a website to recognize the robot machines from human users without using the CAPTCHA puzzles. Normally, any website logs the action of its users in a file. For instance, the time and the date that an IP address creates a session, or the requests that an IP address has issues during a session. This helpful information assist us to analyze the behavior of users. In this study, it has been implemented a software tool that extract various and valuable data from log files of any website. For instance, the tool extracts most visiting pages, the favorite pages of users, download rate and session rate of users, the predicted times that a particular user visits a site, uptime and downtime of a particular user, and several other valuable information. It is also provided an analytical study for user behaviors. Through various charts and bars, it is provided comprehensive analysis based on extracted data from the software tool.