Güneş pilleri için tasarlanan organik malzemelerin yeni katalizörler ile sentezi
Design and synthesis of organic materials for solar cells with new catalysts
  1. Tez No: 463708
  2. Yazar: ÖMER FARUK ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL DEMİR KIVRAK, DOÇ. DR. ARİF KIVRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, yapısında furan bulunduran yeni antrasen türevleri ( 9,10-di(furan-2-il)antrasen (DFA), 5,5'-(antrasen-9,10-diil)bis(furan-2-karbaldehit) (DAFA) ve 2,2'-((Bis(furan-5,2 diil))bis(metandiliden)dimalononitril (DCNFA)) Stille Kenetlenme tepkimesi, Vilsmeier-Haack Tepkimesi ve Knoevenagel Kondenzasyon Tepkimesi kullanılarak sentezlenmişlerdir. Sentezlenen organik yapıların elektrokimyasal ve elektro optiksel özellikleri araştırılmış, HOMO-LUMO ve bant aralığı (Eg) değerleri bulunmuştur. Çalışmada ayrıca sentezlenen yeni nesil antrasen türevlerinin organik güneş hücrelerinde testleri gerçekleştirilerek performansları bulunmuştur. Tezin son bölümünde yeni nesil katalizörler arasında gösterilen Pd/CNT katalizörü DFA tepkimesin de denenmiş ve alternatif katalizör olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Novel furanyl-substituted anthracene derivatives; namely 9,10-di(furan-2-yl)anthracene (DFA), 5,5'-(anthracene-9,10-diyl)bis(furan-2-carbaldehyde) (DAFA) and 2,2'-((5,5'-(anthracene-9,10-diyl)bis(furan-5,2-diyl))bis(methanylylidene))dimalononitrile (DCNFA) were designed and synthesized by using Stille Cross-coupling reaction, Vilsmeier-Haack Reaction and Knoevenagel condensation reactions, respectively. This methodology provides a useful new route for the synthesis of furanyl-substituted anthracene derivatives bearing strong electron-withdrawing groups. In the present study, their electrochemical and electro-optical properties were examined with strong acceptor-π-donor-π-acceptor interactions. Moreover, HOMO, LUMO, and Eg values were investigated by using spectroscopic methods. Synthesized compounds were also fabricated to find their solar cell performances. Our results might help in the development of new materials with important electrochemical functions by giving the advantage of designing and further derivatization of new generation small organic molecules for photovoltaic device applications. Finally, we prepared new Pd/CNT type catalysts which were used for the synthesis of DFA. These may be valuable alternative catalysts for coupling reactions.