Şekerbulak (Diyadin-Ağrı) dolaylarında yüzeyleyen kayaçların mineralojik-petrografik incelenmesi
Mineralogical-petrographical investagion of the outcrop rocks around Sekerbulak (Diyadin-Agri)
- Tez No: 463713
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AÇLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışması, Ağrı ilinin 76 km güneydoğusunda yer alan Şekerbulak dolaylarında yüzeyleyen kayaçların mineralojik-petrografik ve jeokimyasal incelenmesini konu almaktadır. Bölgede plütonik ve volkanik bririmler yayılım göstermektedir. Taşlıçay Granitoidi olarak tanımlanan plütonik birimler tonalit, granodiyorit, monzogranit ve granit bileşimindedir. Volkanik birimleri ise Yeltepe Trakiandeziti ve Yuva Riyoliti meydana getirmektedir. İnceleme alanında temeli Batıbeyli Metamorfikleri oluşturmaktadır. Taşlıçay Granitoidi bu birimleri intrüzif olarak kesmektedir. Yeltepe Trakiandeziti, Taşlıçay Granitoidi üzerine uyumsuz olarak gelmektedir. Yuva Riyoliti ve Sivrice Tüfü bu birimler üzerinde uyumlu olarak yer almaktadır. Subalkalin özellik gösteren Taşlıçay Granitoidine ait birimler hem arazi düzeyinde hemde mineralojik-petrografik ve jeokimyasal karakteristikleri bakımından fraksiyonel kristallenme ve magma mingling/mixing süreçlerinin iyi korunmuş kanıtlarını sunmaktadırlar. Tonalit ve granodiyoritlerin esas mafik mineralleri arfvedsonit türü sodik amfibol, hornblend ve ±biyotit iken monzogranit ve granitlerin ise biyotit ve ±hornblend mineralleridir. Bu bölgede bulunan volkanikler ise trakiandezitten riyolite kadar değişen bir bileşime sahiptir. Bu birimler Subalkalin özellik göstermektedirler. Genel olarak olivin, klinopiroksen ve plajiyoklaz minerallerinden oluşmaktadırlar. Volkaniklere ait ana, iz ve nadir toprak elementlerinin (NTE) analiz sonuçları fraksiyonel kristallenmenin ve kabuksal kirlenmenin olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is about the mineralogical, petrographic and geochemical investigation of the rocks around Şekerbulak which is located about 76 km southeast of Ağrı province. There are plutonic and volcanik units in the study area. The plutonic units identified as Taşlıçay Granitoid are in tonalite, granodiorite, monzogranite and granite composition. Volcanic units are contain Yeltepe Trachyandesite and Yuva Rhyolite. The Batıbeyli Metamorphics are the basement rocks in the study area. Taşlıçay Granitoid has intrusive contact with the metamorphic basement unit. Yeltepe Trachyandesite is unconformably overlie the Taşlıçay Granitoid. Yuva Rhyolite and Sivrice Tuff are conformably located on these units. These rocks exhibit subalkaline character and exhibits some well preserved evidences of the fractional crystallisation (FC) and magma mingling/mixing processes by means of field, mineralogical-petrographical and geochemical properties. Mafic mineral assamblages of tonalites and granodiorites are sodic amphibole (arfvedsonite) and biotite. clinopyroxene (augite) hornblende ±biotite. Mafic mineral assamblages of monzogranites and granites are biotite ±hornblende. The volcanics in this region have a composition ranging from trachyandesitic to rhyolite. They are generally composed of olivine, clinopyroxene and plagioclase minerals. The analysis results of major, trace and Rare Earth Elements (REE) belonging to volcanic rocks indicate fractional crystallization and crustal contamination.