Para ve benzeri değerli kâğıtların boyanması için tasarlanan yeni ftalosiyanin bileşiklerin sentezi
Synthesis of new phthalocyanine compounds designed for dyeing of money and similar precious papers
  1. Tez No: 463714
  2. Yazar: BEYZA CABİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH AĞIRTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu tez çalışmasında yeni 4-(etilendiamin-N,N',N'-triasetik asit-N-2-etil)oksi ftalonitril (1), 4-((1-((2-(bis(2-hidroksipropil)amino)etil)(2-hidroksi propil)amino propan-2-il)oksi ftalonitril (5) ve 4-(9-fenil-9H-floren-9-il)oksi ftalonitril (9) türevleri sentezlendi. Bu ftalonitril türevleri metal tuzları ile reaksiyona sokularak yeni metalli ftalosiyaninler elde edildi. Tüm bu yeni bileşikler FT-IR, 1H-NMR, UV-vis ve kütle spektroskopisi ile karakterize edildi. Elde edildikleri ligand grubuna göre özellikleri üç seri halinde incelendi. Birinci seride (1-4) bileşikleri yer almaktadır. Bu bileşiklerin THF çözücüsü içerisinde ve kâğıt yüzeyindeki floresans değerleri belirlendi. Ayrıca fotobozunma değerleride tespit edildi. Bu sonuçlara bağlı olarak bu bileşiklerin para ve benzeri kağıtların boyanmasında kullanılabilirliği araştırıldı. İkinci seride ki (5-8) bileşikleri ise poliester kumaşların boyanmasında kullanılabilirliği araştırıldı. Üçüncü seride ki (9-12) bileşiklerinin ise fotofiziksel özellikleri incelendi. Bu üç seriye ait tüm yeni metalli ftalosiyanin bileşiklerinin agregasyon özellikleri belirli konsantrasyon aralığında incelendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, novel 4- (ethylenediamine-N, N ', N'-triacetic acid-N-2-ethyl)oxy phthalonitrile (1), 4-((1-((2-(bis(2-hydroxyprophyl)amino)ethyl)(2-hydroxy prophyl)amino propan-2-yl)oxy phthalonitrile (5) and 4-(9-phenyl-9H-florene-9-yl)oxy phthalonitrile (9) derivatives were synthesized. These phthalonitrile derivatives were reacted with metal salts to obtain new metallophthalocyanines. All these new compounds were characterized by FT-IR, 1H-NMR, UV-vis and mass spectroscopy. The properties of according to the ligand group in obtained were examined in three series. First series are include compounds (1-4). The fluorescence values of these compounds in the THF solvent and on the paper surface were determined. In addition, photodeggregation value was detected. Depending on these results, the use of these compounds in the dyeing of money and similar papers were investigated. The usability in dyeing polyester fabrics of the second series compounds (5-8) were investigated. The photophysical properties of the compounds of the third series (9-12) were investigated. The aggregation properties of all the newly synthesized metallophthalocyanine compounds were studied at a certain concentration range.