Kuraklık stresinin bazı yerli ve ticari domates çeşitlerinde erken bitki gelişimi üzerine etkileri
The effect of drought stress on early plant development in some native and commercial tomato genotypes
- Tez No: 463768
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY KABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında, ülkemizde yetiştiriciliği yapılan 3 adet yerli, 3 adet ticari ve 3 adet standart olmak üzere toplam 9 adet domates genotipinin kuraklık stresinde hassas ve tolerant genotiplerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kuraklık stresine tabii tuttuğumuz domates genotiplerinde bitki yaş ve kuru ağırlıkları, büyüme oranını, yaprak sayısı, gövde çapı, bitki boyu, 0-5 skala değeri, membran zararlanma indeksi, yaprak oransal su içeriği, klorofil, MDA ve antioksidatif enzim aktiviteleri (CAT, APX ve SOD) gibi ölçüm, analiz ve gözlemler bakımından kuraklık stresine hassas ve tolerant olup olmadığına bakılmıştır. Çalışma sonucunda domates genotiplerinin kuraklık stresinde yapılan ölçüm, analiz ve gözlemlerde farklı tepkiler verdikleri gözlenmiştir. Yapılan gözlem, ölçüm ve analizler domates genotiplerinin kuraklığa hassaslık ve tolerant seviyelerinin belirlenmesinde etkin bir tarama yöntemi olarak kullanılabilineceği bir kez daha kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to determine the sensitivity and tolerance of genotypes in the drought stress of 9 tomato genotypes including 3 landraces, 3 commercial cultivars and 3 standard varieties in our country. In tomato genotypes, subjected to drought stress, measurement, analysis and observations such as plant fresh and dry weights, growth rates, leaf numbers, stem diameters, plant heights, 0-5 scale values, membrane damage indices, leaf proportional water contents, chlorophyll, MDA and antioxidative enzyme activities (CAT, APX And SOD) were examined to see whether these genotypes possess susceptibility or tolerance to drought stres. As a result of the study, it was observed that tomato genotypes gave different responses in the measurements, analyzes and observations conducted during drought stress. The conducted observations, measurements and analyzes have suggested that they can be used as an effective method for determining susceptibility and tolerance levels to drought.