Heavy metal pollution in North Iraq soils caused by industry
Kuzey Irak topraklarında endüstriden kaynaklanan ağır metal kirliliği
  1. Tez No: 463769
  2. Yazar: ARAM NAJAT AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN GÜLSER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı Kuzey Irak (Dhok, Erbil, Koyia, Süleymaniye) topraklarında endüstriden kaynaklanan ağır metal kirliliğinin belirlenmesidir. Bu amaçla bütün örnekleme noktalarında kirletici kaynağa yakın (0.2 km) ve uzak (2 km ve 10 km) olmak üzere dört pozisyonda, Erbil'de sekiz adet, Süleymaniye'de sekiz adet Kyoia'da 2 adet ve Dhok' da altı adet örnekleme noktası olmak üzere, kaynağa yakın (kirlenmiş) ve uzak (temiz) pozisyonlarda toplam 48 toprak örneği 0-30cm derinlikten alınmıştır. Kuzey Irak topraklarında Fe, Ni, Zn, Cd, Cu, Co, Pb, As, Mo, Cr, Se, Sb, Hg içerikleri sırası ile 2.92 %, 179.39 ppm, 116.44 ppm, 109.05 ppm, 30.30 ppm, 20.71 ppm, 15.40 ppm, 6.40 ppm, 0.83 ppm, 0.53 ppm, 0.46 ppm, 0.22 ppm ve 18.23 ppb olarak bulunmuştur. Ni, Cd, Hg ortalamaları sınır değerlerden yüksek bulunmuştur. En yüksek Fe ve Zn konsantrasyonları da sınır değerlerden yüksek bulunmuştur. Genel olarak kirletici kaynağa olan uzaklık artarken ağır metal çerikleri azalmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine the heavy metal pollution in North Iraq Soils caused by industry. A total numbers of 48 surface soil samples of near and far away from the pollution sources were taken from four locations (Dhok, Erbil, Koyia, Sulemania). The concentrations of Fe, Ni, Zn, Cd, Cu, Co, Pb, As, Mo, Cr, Se, Sb, and Hg in North Iraq soils were found as 2.92 %, 179.39 ppm, 116.44 ppm, 109.05 ppm, 30.30 ppm, 20.71 ppm, 15.40 ppm, 6.40 ppm, 0.83 ppm, 0.53 ppm, 0.46 ppm, 0.22 ppm and 18.23 ppb, respectively. The Ni, Cd, Hg means were found in high level compared to limit values. The maximum contents of Fe and Zn were also higher than limit values. Generally all of heavy metal contents decreased while the distances away to pollutant sources increased.