Investigation characteristics of gas-oil in vertical pipes
Dikey borularda gaz-petrol örneklerinin incelenmesi
- Tez No: 463791
- Danışmanlar: PROF. DR. NAHİT AKTAŞ, PROF. DR. LOKMAN A. ABDULKAREEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dikey borulardaki gaz-sıvı akış fazı, gaz-petrolün geciktirme, boşluk kesiti, damla basıncı ve saçılma sıklığı gibi karakteristik özelliklerini inceleyerek belirlemek için kullanılmaktadır. Çok fazlı gaz-sıvı akışı, her fazın hızının ve faz kesitinin doğru ölçülmesini gerektirir. Faz dağılımı hem mekansal hem de zamansal olarak önemlidir; ayrıca Elektriksel Kapasitans Tomografısi gibi düşey borularda iki fazlı akımın karakteristik araştırması için gelişmiş teknoloji kullanılmıştır. Bu çalışma programının dikey akış kısmı Zakho Üniversitesi Petrol Mühendisliği laboratuvarında yapılmıştır. Deneyde 10 m uzunluğunda ve 50,8 mm çapında bir boru kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan akışkan hava ve petrolün oluşmaktadır. Çalışmada havanın yüzeysel hızı 0.003 ile 3 m/s aralığında, sıvının hızı 0 ile 1 m/s aralığında düzenlenmiştir. Daha sonra Elektriksel Kapasitans Tomografısi kullanılarak sıvı tutmasının frekans dağılımları kaydedilmiştir. ECT ve yüksek hızlı kameradan elde edilen veriler dikey borudaki iki fazlı akışın karakteristik yapısını incelemek için kullanılacaktır. Çalışmada, akış modeli haritası, olası dağılım fonksiyonu (PDF), Spektral Güç Yoğunluğu (PSD) ile frekans analizi ve yapı hızı gibi analiz teknikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gas-liquid phase flow in vertical pipes was investigated to determine the characteristics of gas-oil such as liquid hold up, void fraction, pressure drop and slug frequency. The study of multi phase gas-liquid flow requires accurate measurements of each phase velocity and phase fraction. The phase distribution is important both spatially and temporally; and advanced instrumentation has been used for investigation characteristic of two phase flow in vertical pipes such as Electrical Capacitance Tomography. A programme of work has been done for vertical flow for this project using the Facility in the laboratory of the petroleum engineering at the University of Zakho. The test pipe is 10 m long. The Pipe diameter employed was 50.8 mm. The fluids were air and oil. Conditions studied were superficial velocities for air ranged from 0.03 to 3 m/s and from 0 m/s to 1 m/s for liquid. Then time series of liquid hold-up using electrical capacitance tomography have been recorded. The data that were taken using (ECT) will be used to investigate characteristics of two phase flow in vertical pipe flow. A number of analysis techniques were used such as cross-correlation, probability density function, frequency by using power spectral density and finally structure velocity.