Ailevi akdeniz ateşi çocuklarda bazı eser element düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of some trace element levels in children with family mediterranean fever
  1. Tez No: 463790
  2. Yazar: RABİA AKGEYİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada hedeflenen amaç bazı eser elementlerin ailevi Akdeniz ateşi hastalığı bulunan çocuklarda etkilerini araştırmaktır. Yaptığımız çalışmamızda Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Kliniğine başvuran Ailevi Akdeniz ateşi teşhisi konulan 50 hasta ve 35 gönüllüden alınan kan örneklerinden bazı eser element düzeyleri ölçüldü. Atomik Absorpsiyon Spektrofotometre ile ölçülen eser elementlerde Cd ve Co için ortalamalar arasındaki fark önemli bulunmadı ancak Fe, Mg, Mn, Zn, Pb ve Cu için hem hasta hemde kontrol grup ortalamaları arasındaki fark istatistik olarak önemli bulunmuştur. Sonuç olarak Fe, Mg, Mn, Zn, Pb ve Cu ailevi Akdeniz ateşi hastalığın etiyolojisinde önemli rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of certain trace elements on children with familial Mediterranean fever disease. In our study, some trace element levels were measured from blood samples taken from 50 patients and 35 volunteers who were diagnosed with familial Mediterranean fever who applied to the Pediatrics Clinic of Yüzüncü Yıl University Medical Faculty. Atomic Absorption The difference between the mean values for Cd and Co in trace elements measured by the spectrophotometer was not significant but for Fe, Mg, Mn, Zn, Pb and Cu, the difference between both patient and control group averages was statistically significant. As a result, Fe, Mg, Mn, Zn, Pb and Cu mayplay an important role in etiyology familial Mediterranean fever disease.