Mobil haberleşme sistemlerinde anten çeşitliliği ile uplink kapsama alanının ve kalitesinin iyileştirilmesi
Uplink coverage and quality improvement with antenna diversification in mobile communication system
  1. Tez No: 463798
  2. Yazar: EMRAH YAYLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Son yüzyıllarda haberleşme sistemlerindeki gelişmeler sonucunda 21.yy haberleşme çağı olarak nitelendirilmektedir. Özellikle haberleşme sistemlerinin mobil olması, bu sektörü ve bu sektörün sorunlarının çözümü üzerine yoğunlaşmamızı sağlamıştır. Mobil haberleşme sistemlerinde en büyük problemlerden birisi sinyal zayıflamasıdır. Çeşitlilik teknikleri, sinyal zayıflaması problemini azaltmak için kullanılan bir alıcı teknolojisidir. Çeşitlilik yöntemlerinin temel mantığı, aynı sinyal için iki veya daha fazla birbirinden bağımsız örnekler elde etmektir. Elde edilen örnekler farklı birleştirme teknikleri ile birleştirilerek kullanıcıya sunulmaktadır. Bu tez çalışmasında, 3G mobil haberleşme sistemlerinde uplink kapsama ve kalitesinin iyileştirilebilmesi için çeşitlilik tekniği uygulanarak testler yapılmıştır. Çalışma, Türkiye'de hizmet veren bir operatöre ait 3 baz istasyonuna uygulanmış, çalışma öncesine ait 7 günlük veriler ve çalışma sonrasına ait 7 günlük veriler kaydedilmiştir. Çalışmamızda CS Speech RRC drop, CS Speech drop, Troughput HSUPA, PS HSUPA drop, Speech SQI bad, UE Tx power indikatörleri incelenmiştir. Çalışmamızda uzay (anten) çeşitlemesi tekniği uygulanarak, veri MRC tekniği kullanılarak birleştirilmiştir ve sonuçları incelenmiştir. Çalışma sonunda elde edilen verilere göre anten çeşitliliği tekniği ile tüm KPI'larda iyileşme, uplink kapsama alanında artış ve kalitede iyileşme olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
21st century is considered to be the age of communications, considering the dramatic improvements in the communication systems. Especially mobile communications put the emphasis on the the need to improve the issues within the industry. One of the biggest issues is signal strength. diversification techniques are used to reduce the signal weakening. The idea of diversification is to have multiple independent samples for the same incoming signal. These samples are then unified to be delivered to the user. In this thesis, various tests were performed using the diversification technique to improve the 3G uplink coverage and capacity. This study is conducted with 3 base stations of a network provider in Turkey, and data is recorded starting 7 days before the study until 7 days after. We studied CS Speech RRC drop, CS Speech drop, Troughput HSUPA, PS HSUPA drop, Speech SQI bad, UE Tx power indicators in this experiment. We used antenna diversification technique to diversify and MRC technique to reunite the signals and studied the results. Our study concludes that with the use of antenna diversification technique, a better KPI, and improvement in coverage and quality in uplink will be observed