5-metil-[1, 2, 4] triazolo [1,5-a] pirimidin-7-oksi substituentli ftalosiyaninlerin sentezi ve bazı özelliklerinin araştırılması
Investigation of some propertiesandsynthesis5-methyl-[1, 2, 4] triazolo [1, 5-a] pyrimidin-7-oxysubstituted phthalocyanines
  1. Tez No: 463799
  2. Yazar: MUHAMMED YUSUF ÖNDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH AĞIRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, yeni başlangıç maddesi 4-(5-metil-[1, 2, 4] triazolo [1, 5-a] pirimidin-7-iloksi) ftalonitril3,5-metil-[1, 2, 4] triazolo [1, 5-a] pirimidin-7-ol1 ile 4-nitroftalonitril 2'in bir nükleofilik yer değiştirme reaksiyonu ile hazırlandı. Yeni 5-metil-[1, 2, 4] triazolo [1, 5-a] pirimidin-7-oksi substituentli metalloftalosiyaninler [M: Zn(II), Mg(II), Co(II)] 4-6 ftalonitril türevi 3'ün siklotetramerizasyonu ile sentezlendi. Periferal konumlarda 5-metil-[1, 2, 4] triazolo [1, 5-a] pirimidin-7-oksisubstituentli grupları taşıyan bu yeni ftalosiyanin bileşikleri tetrahidrofuran, asetonitril, dimetilformamit ve dimetilsulfoksid gibi çözücülerde gayet iyi çözünmektedir. Yeni sentezlenen bileşiklerin yapıları elementel analiz, FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR, kütle ve UV/Vis teknikleri ile karakterize edilmiştir. Bu yeni bileşiklerin agregasyon davranışları, antioksidan ve DNA bölünmesi özellikleri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new starting material 4-(5-methyl-[1, 2, 4] triazolo [1, 5-a] pyrimidin-7-yloxy) phthalonitrile 3 was prepared by a nucleophilic displacement reaction of 5-methyl-[1, 2, 4] triazolo [1, 5-a] pyrimidin-7-ol 1 with 4-nitrophthalonitrile 1. Novel metallophthalocyanines [M: Zn(II), Mg(II), Co(II)] 4-6 with 5-methyl-[1, 2, 4] triazolo [1, 5-a] pyrimidin-7-oxysubstituents were synthesized by cyclotetramerization of phthalonitrile derivative 3. New phthalocyanines bearing substituted 5-methyl-[1, 2, 4] triazolo [1, 5-a] pyrimidin-7-oxyon periphery moiety are perfectly soluble in tetrahydrofuran, acetonitrile, dimethylformamide and dimethylsulfoxide. The structures of the newly synthesized compounds were characterized by elemental analysis, FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR, mass spectra and UV/Vis techniques. The aggregation, antioxidant and DNA cleavage properties of these new compounds were also investigated.