4-(4-(2-fenilpropan-2-il)fenoksi) substituentli ftalosiyaninlerin sentezi ve bazı özelliklerinin araştırılması
Synthesis and investigation of some properties of 4-(4-(2-phenylpropan-2-yl)phenoxy) substituted phthalocyanines
  1. Tez No: 463797
  2. Yazar: CİHAN DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH AĞIRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, yeni başlangıç maddesi 3, Kumil fenol 1 ile 4-nitroftalonitril 2'in bir nükleofilik yer değiştirme reaksiyonu ile hazırlandı. Yeni 4-(4-(2-phenylpropan-2-yl)phenoxy) substituentli metallo ve metalsizftalosiyaninler [M: Zn(II), Co(II), Ni(II) ve 2H ] 4-7 ftalonitril türevi 3'ün siklotetramerizasyonu ile sentezlendi. Periferal konumlarda 4-(4-(2-fenilpropan-2-il)fenoksi) substituentli grupları taşıyan bu yeni ftalosiyanin bileşikleri aseton, tetrahidrofuran, diklorometan, dikloroetan ve DMF de çözünmektedir. Yeni sentezlenen bileşiklerin yapıları elementel analiz, FTIR, 1H-NMR, ve UV/Vis teknikleri ile karakterize edilmiştir. Bu yeni bileşiklerin agregasyon ve fotodegradasyon özellikleri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new starting material 3 was prepared by a nucleophilic displacement reaction of cumyl phenol 2 with 4-nitrophthalonitrile 1. Novel metallo and metal free phthalocyanines [M: Zn(II), Co(II), Ni(II) and 2H] 4-7 with 4-(4-(2-phenylpropan-2-yl)phenoxy) substituents were synthesized by cyclotetramerization of phthalonitrile derivative 3. New phthalocyanines bearing substituted 4-(4-(2-phenylpropan-2-yl)phenoxy) on periphery moiety are perfectly soluble in acetone, tetrahydrofuran, dichloromethane, dichloroethane and dimethylformamide. The structures of the newly synthesized compounds were characterized by elemental analysis, FTIR, 1H-NMR,13 C-NMR and UV/Vis techniques. The aggregation and photodegradation properties of these new compounds were also investigated.