HBA1C değerinin ve diyabet süresinin oküler kan hemodinamiği üzerine etkisinin renkli doppler ultrasonografi ile incelenmesi
Evaluation of the effect of HBA1C value and duration of Diabetes mellitus on ocular hemodynamics by color doppler ultrasonography
- Tez No: 463806
- Danışmanlar: UZMAN HANİFE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
RDUS B-mode real time ultrasonografî ile aynı anda vasküler yapı ve hemodinami hakkında bilgi vermektedir. İnvaziv olmayan, kolay uygulanabilen ve sık tekrarlanabilen bir görüntüleme yöntemidir. Tıbbın bir çok bölümünde olduğu gibi oftalmolojide de geniş kullanım alanları bulmuştur. Bizim amacımızda diyabetde metabolik kontrolün ve diyabet süresinin oküler hemodinami üzerindeki değişikliklerini ortaya koymak idi. Hastanemiz Radyoloji Kliniğinde 30.12.2008 -30.01.2009 tarihleri arasında Hastanemiz Dahiliye Kliniği Endokrinoloji Bölümünde diyabet tanısı alan 80 olgunun orbita vasküler yapıları RDUS ile incelendi. Çalışma kapsamına Hba1 c değeri 7.5 'in altında 40 olgu ve Hba1c değeri 7.5 in üzerinde olan 40 olgu alındı Tüm gözlerde SRA ve OA kan akım hızları ölçüldü ve Rİ ve Pİ değerleri hesaplandı. Elde ettiğimiz değerler istatistiksel olarak Student-t testi ile analiz edildi. DR'li ve retinopatisiz diyabetli hastalarda SRA ve OA kan akım hızları ve Rİ değerlerinde her iki grupta değişiklikler saptandı. Bu değişikliklerin SRA'de OA'e göre daha belirgin olduğu gözlendi. SRA kan akım hızlarının (PSH ve EDH ) Hba1c değeri 7.5'in üzerinde olan ve diyabet yaşı 5 yılın üzerinde grupta, Hba1c değeri 7,5 'in altında olan ve diyabet süresi 5 yılın altında olan grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecelerde azaldığını tesbit ettik. SRA Rİ ve Pİ değerlerinin Hba1c değeri 7.5'in üzerinde olan ve diyabet yaşı 5 yılın üzerinde grupta Hba1c değeri 7,5 'in altında olan ve diyabet süresi 5 yılın altında olan grubuna göre istatiksel olarak anlamlı olmasada arttığını tesbit ettik. OA PSH Hba1c değeri 7.5'in üzerinde olan ve diyabet yaşı 5 yılın üzerinde grupta Hba1c değeri 7,5 'in altında olan ve diyabet süresi 5 yılın altında olan gruba göre istatistiksel olarak anlamlı derecelerde azaldığını tesbit ettik. OA Rİ ve Pİ değerlerinin Hba1c değeri 7.5'in üzerinde olan ve diyabet yaşı 5 yılın üzerinde grupta Hba1c değeri 7,5 'in altında olan ve diyabet süresi 5 yılın altında olan grubuna göre istatiksel olarak anlamlı olmasada arttığını tesbit ettik. Sonuç olarak RDUS inceleme diyabetik hastalarda kötü metabolik kontrolde oküler hemodinamide meydan gelen değişiklikleri değerlendirmede değerli bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Color Doppler Ultrasonography (CDUS) with the B-mode real-time ultrasonography is a way of studying vascular structures and monitoring hemodynamics . It's non-invasive and can be used easily and frequently. It's widely used in ophthalmology as in many other fields of medicine. In this study we aimed to show the effects of controlling diabetes and duration of the disease in ocular hemodynamics. We studied 80 diabetic patients diagnosed at endocrinology service from 30/12/2008 until 30/01/2009. We studied them in two groups of 40 patients ; group A, with Hba1c levels higher than 7.5 and history of diagnosed diabetes more than 5 years and group B with Hba1c levels lower than 7.5 and history of diagnosed diabetes less than 5 years. Central retinal artery blood flow and Ophthalmic artery blood flow measured and Resistive Index (RI) and Pulsatile Index(PI) calculated for all patients. Data has been analyzed statistically with Student-t test. In both retinopathic diabetic and non-retinopathic diabetic patients changes in RI and central retinal artery blood flows established. These changes are more obvious in central retinal artery than ophthalmic artery. In this study patients of group A showed a significant decrease in central retinal artery blood flow in comparison to group B. In group A central retinal artery's RI and PI had an increase more than those of group B. Blood peak flow rate in ophthalmic artery of group A patients showed a meaningful decreas in comparison to those of group B. RI and PI of ophthalmic artery also showed a statically increase more than of group B. According to this article CDUS is a reliable method to study ocular hemodynamic problems in diabetic patients with poor-control of the disease.