Temporomandibular rahatsızlıkların araştırma teşhis kriterleri (TMR/ATK) ile değerlendirilmesi
Evaluation of temporomandibular disorders with research diagnostic criteria (RDC/TMD)
- Tez No: 463805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE MUMCU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Temporomandibular Rahatsızlıkların belirti ve bulgularının sıklığını Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilimdalı'na temporomandibular rahatsızlık ile başvuran hastalar üzerinde araştırmaktır. Materyal-Metot: Hastalarımız kendilerine verilen soru formunu cevapladıktan sonra klinik ve okluzal muayene ile Temporomandibular Rahatsızlıklar için Araştırma Teşhis Kriterlerine (TMR/ATK) göre Temporomandibular Rahatsızlıkların belirti ve bulgularının değerlendirilmesi yapılmıştır. Bulgular: Araştırmamıza yaş ortalamaları 31.1±11 olan 130'u kadın 43'ü erkek 173 hasta dahil edilmiştir. Ağrı ile kliniğimize başvuran hasta sayısı 142 (%82.1)'dir. Günlük aktivitelerini etkileyecek düzeyde baş ağrısı bildirenlerin oranı %27.2'dir. Hastaların %54.3'ünde fonksiyon esnasında eklem sesi tespit edilmiştir. Parafonksiyonel alışkanlıklar içerisinde en sık görüleni %34.7 oranıyla diş sıkma/gıcırdatma olarak belirlenmiştir. İncelenen grupta maksimum yardımsız ağız açma miktarının ortalama değeri 37±6.1mm olarak hesaplanmıştır. Angle sınıflamasına göre 151 Sınıf 1, 14 Sınıf 2, 8 kişi ise Sınıf 3 olarak değerlendirilmiştir. Sonuç: TMR nedeniyle başvuran hasta grubunda kadınların oranı belirgin düzeyde yüksektir. En belirginsemptomlar; ağrı, mandibular fonksiyonlardaki kısıtlanmalar ve eklem sesleridir. TMR belirti ve bulgularının sıklığı çalışmamızda oldukça yüksek bulunmuştur. TMR'nin etyolojisinin multifaktöriyel olduğu düşünüldüğünde TMR oluşumunu önleyip risk faktörlerini belirlemek ve tedavi metodlarının etkiliğini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the prevalence of Temporomandibular Disorders (TMD) frequency of symptoms on patients admitted to Eskisehir Osmangazi University Faculty of Dentistry Department of Prosthodontics. Material and method: Patients answered questionnaires after the clinics themselves and occlusal examination with Research Diagnostic Criteria for Temporomandibular Disorders (RDC/TMD) was made based on the evaluation of signs and symptoms of Temporomandibular Disorders. Results: In this study, the average age of 173 patients included was 31.1±11 (43 male, 130 female). The number of patients applying with pain in their temporomandibular region was 142. The rate of those reporting headache which was affecting their daily activities was 27.2%. Clicking during function was determined in 54.3% of patients.The most common type of parafunctional behavior was bruxism with a rate of 34.7%. In the group studied, average value of maximum mouth opening measure without support calculated as 37±6.1mm. According to Angle classification, the number of the patients evaluated as Class 1 were 151, Class 2 were 14 and Class 3 were 8. Conclusion: The rate of women in the group of patients who were referred for TMD was significantly higher. The most obvious symptoms are pain, restraints in mandibular functions, and joint sounds. The frequency of symptoms and signs of TMD was found to be quite high in our study. When the etiology of TMD is thought to be multifactorial, more work is needed to prevent TMD formation, to identify risk factors, and to determine the effectiveness of treatment modalities.