Kastamonu-Devrekani yöresi Lepidoptera faunası
Lepidoptera fauna of Kastamonu–Devrekani region
  1. Tez No: 463818
  2. Yazar: HANA F. I. HAMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL AKKUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kastamonu – Devrekani yöresi Lepidoptera faunası adlı bu çalışma, Kastamonu Devrekani ilçesi sınırlarında yaşayan Lepidoptera faunasının belirlenmesi amacıyla 2016-2017 yılları arasında yapılmıştır. Literatürde konu ile ilgili olarak Devrekani yöresinde yapılan bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Çalışma büro ve arazi çalışmaları olmak üzere iki aşamada yürütülmüştür. Büro çalışmaları kapsamında çalışma konusu ile ilgili olarak Türkiye'de ve Dünyada yapılmış olan literatür çalışmaları incelenmiştir. Arazi çalışmaları kapsamında alandaki örnekleri toplamak amacıyla ışık tuzakları ve atraplardan yararlanılmıştır. Arazi çalışmalarının sonrasında toplanan kelebeklerin preparasyonları ve teşhisleri laboratuvarda yapılmıştır. Çalışma sonucunda Devrekani yöresinde Lepidoptera takımına mensup 10 adet familyaya (Nymphalidae (9), Pieridae (9), Satyridae (3) Hesperiidae (2), Lycaenidae (2), Papilionidae (2), Sphingidae (2), Geometridae (1), Noctuidae (1), Zygaenidae (1)) bağlı 32 tür bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, called Kastamonu - Devrenkani region Lepidoptera fauna, was conducted between years of 2016-2017 in order to determine the Lepidoptera fauna living on the borders of the Kastamonu District. There is no or limited literature in this region. The study was carried out in two stages as office and field work. Office studies include examining literature study which is done in Turkey and in the World. Light traps were used to collect the samples in the scope of the field studies. Following the field work the preparations and identifications of the moths were carried out in the laboratory. As a result of the study, 10 family (Nymphalidae (9), Pieridae (9), Satyridae (3) Hesperiidae (2), Lycaenidae (2), Papilionidae (2), Sphingidae (2), Geometridae Noctuidae (1), Zygaenidae (1)) were found.