Zarbana çayı (Kastamonu) Trichoptera (Insecta) faunası
Fauna of the Trichoptera (Insecta) of Zarbana stream (Kastamonu)
- Tez No: 463819
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KÜÇÜKBASMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, Kastamonu Üniversitesi Biyoloji Bölümü, Zooloji Laboratuvarında saklanan ergin Trichoptera örnekleri ile yapılmıştır. Örnekler Mayıs-Ağustos 2014 tarihleri arasında, Zarbana çayından Dr. İbrahim Küçükbasmacı tarafından toplanmıştır. Bu çalışma, 7 familyanın (Rhyacophilidae, Hydroptilidae, Polycentropodidae, Hydropschidae, Psychomyiidae, Goeridae, Philopotamidae) 10 cinsine ait 21 tür ve 1 alttür olmak üzere 336 örneğe dayanmaktadır. 3 tür Türkiye Trichoptera faunası için ilk kez kaydedilmiştir. Bu türler Hydropsyche tenuis Navás, 1932, Hydropsyche longindex Botosaneanu & Moubayed, 1985 (Hydropschidae) ve Hydroptila ivisa Malicky, 1972 (Hydroptilidae) dır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on adult Trichoptera specimens stored in the Zoological Laboratuary, Department of Biology, Kastamonu University. The specimens were collected by Dr. İbrahim Küçükbasmacı between May and August 2014 from Zarbana stream. This study based on 336 samples 21 species and 1 subspecies belonging to the genus 10 of the 7 families (Rhyacophilidae, Hydroptilidae, Polycentropodidae, Hydropschidae, Psychomyiidae, Goeridae, Philopotamidae). Three species is recorded for the first time Trichoptera fauna of Turkey. This species are Hydropsyche tenuis Navás, 1932, Hydropsyche longindex Botosaneanu & Moubayed, 1985 (Hydropschidae) and Hydroptila ivisa Malicky, 1972 (Hydroptilidae).