Kastamonu'nun tarihî iki kazası Devrekâni ve Ginolu sahili
Two historical accident of Kastamonu, Devrekâni and Ginolu coast
  1. Tez No: 609718
  2. Yazar: ŞERAFETTİN ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET YAKUPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kastamonu, Türk tarihi açısından önemli bir kenttir. Kastamonu havalisinde Türk hâkimiyeti ve iskânı XI. yüzyılda başlamıştır. XII. yüzyılda Bizans'la Türkler arasında sık sık el değiştiren Kastamonu'da XIII. yüzyıl boyunca Selçuklulara bağlı Uc Beylerbeyliği olan Çobanoğulları egemen olmuştur. XIV. yüzyılın tamamı ve XV. yüzyılın ilk yarısı boyunca ise Candaroğulları Beyliği egemenlik tesis etmiştir. Adı geçen yöre, 1461 tarihinden itibaren Osmanlı Devleti yönetimi altına girmiştir. Şehrin Osmanlılara geçmesiyle birlikte Kastamonu askerî ve idari açılardan önemli bir birim olan Sancak merkezi yapılmış ve Osmanlı şehzadelerinden bazıları buraya Sancak Beyi olarak tayin edilmişlerdir. Kastamonu, XV-XVI. Yüzyıllara ait Tapu Tahrir defterlerinden anlaşılacağı üzere, XV-XVI. yüzyıllarda Merkez, Araç, Devrekâni, Küre, Göl, Boyabad, Daday, Sinop, Ayandon, Taşköprü ve Durağan nahiyelerinden (kazalarından) oluşmaktaydı. Kastamonu'nun Beylikler ve Osmanlılar zamanında en mühim kazaları arasında, konumuz kapsamına giren Devrekâni ile XVII. yüzyılda Devrekâni'den ayrılarak müstakil bir kazaya dönüşmüş bulunan Ginolu Sahili bulunmaktadır. Bu iki kaza ve bağlı köylerinin tarihî, sosyal ve kültürel yapısı Tapu Tahrir kayıtları, Vakıf defterleri, Vakfiyeler, Salnâmeler vb. diğer kaynaklar ışığında aydınlatılmaya çalışılmıştır. İki kaza sınırları içerisinde karşımıza çıkan sosyal, dinî ve kültürel varlıklardan olan camiler, mescidler, tekkeler (zaviyeler), türbeler, çeşmeler vb. eserler de incelenmiştir. Bu eserlerden bir kısmı alan araştırmaları kapsamında bizzat yerinde görülmüştür. İlaveten Devrekâni ve Ginolu Sahili'ne tâbi köy, mevki, yaylak adları da bu araştırmada değerlendirilmeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract: Kastamonu is an important city in terms of Turkish history. Turkish domination and settlement in Kastamonu Began in XI. Century. In XII. Century Kastamonu had been occupied by the Byzantines and Turks in different times. In XIII. Century Çobanoğulları had ruled this area , as a seigniory of the Seljuks Empire. XIV. Century and. During the first half of the XV. Century, the Candaroğulları Principality established sovereignty. The mentioned region has been under the administration of the Ottoman Empire since 1461. With the handovering the city to the Ottomans, Kastamonu was built as the center of“Sancak”, (Administrative region under Ottoman Empire) an important unit in terms of military and administrative aspects, and some of the Ottoman princes were designated as“Sancak Beyi”(Senior of Sancak). Of Kastamonu, XV-XVI. As it can be understood from the Deeds of Tahrir (Accounting of general taxes in Ottoman Empire) of XV-XVI. Centuries, Kastamonu consisted of Central, Araç, Devrekâni, Küre, Göl, Boyabad, Daday, Sinop, Ayandon, Taşköprü and Durağan districts (Kaza – Nahiye) . Kastamonu, at the age of principalities and the Ottomans ruling, consisted of one of the most important distiricts, Devrekâni and. Ginolu Beach which has been separated from Devrekâni in the 16th century and turned into a separate accident in XVII Century.. The historical, social and cultural structure of these two distiricts and their affiliated villages to them, are recorded in the Tapu Tahrir records, Foundation books, Foundations, Salnâme's and so on. other sources have been tried to clarify. Mosques, masjids, dervish lodges, shrines, fountains, etc. which are social, religious and cultural assets within the boundaries of two distiricts and constructions were also examined. Some of these constuctions have been seen in situ within the scope of field researches. In addition, the names of villages, locality and highlands that are subject to Devrekâni and Ginolu Beach were also evaluated in this study.