Batı Libya popülasyonundaki gebelerde D vitamini ve kalsiyum düzeyleri ve bunları etkileyen biyokimyasal parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of some biochemical parameters effecting the level of vitamin D and calcium in samples of Western Libyan pregnant women
  1. Tez No: 463824
  2. Yazar: HANA MOFTAH IBRAHEM KAMOKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGİN MURAT ALTUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Nutrition and Dietetics, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, batı Trablus'tan (Libya) seçilen gebe kadınlarda D vitamini ve kalsiyum düzeylerini etkileyebilecek bazı biyokimyasal parametrelerin değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırma örnekleri, batı Trablus bölgesindeki sağlık tesislerini tıbbi takip için ziyaret eden gebe kadınlardan seçilmiştir. Araştırma örneklemi 19-40 yaş arasındaki, 48-100 kg kiloya ve 148-176 cm boya sahip 100 kadından oluşmaktadır. Çalışma hem bir anket, hem de toplanan kan ve idrar örnekleri ile yapılmıştır. Kan ve idrar örnekleri, 2015 yılında Ağustos ve Eylül aylarında toplanmış ve kan örneklerinde kalsiyum, fosfor, demir, PTH (paratiroid hormonu), glikoz, hemoglobin, D vitamini ve idrarda protein seviyeleri tespit edilmiştir. Araştırma toplam yaklaşık 12 aylık bir sürede tamamlanmıştır. Çalışma sonucunda gebe kadınların %78'inde D vitamini eksikliği olduğu ve ayrıca anormal demir seviyesinin %21, anormal hemoglobin düzeyinin %39, anormal kalsiyum seviyesinin %43 ve idrarda anormal protein seviyesinin ise %38 olduğu gözlenmiştir. Ayrıca D vitamini, kalsiyum ve fosfor seviyeleri arasında bir ilişkinin varlığı ve D vitamini, kalsiyum ile hemoglobin ve demir seviyeleri arasındaki zayıf bir korelasyon gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to evaluate some biochemical parameters, which could affect the vitamin D and calcium levels in samples of pregnant women from western Tripoli, Libya. The research samples are pregnant women, who had visited the health facilities in western Tripoli area, for a medical follow-up due to their pregnancies. The research sample included 100 women aging between 19 and 40 years old, and weight range of 48 to 100 kg and height range of 148 to 176 cm. The study includes both a personal interview, and blood and urine samples. The blood and urine samples were collected in August and September of 2015, and these samples were used to check levels of calcium, phosphorus, iron, PTH (parathyroid hormone), glucose, haemoglobin, vitamin D in blood samples and protein in the urine. The total duration of the study was nearly 12 months. As a result of the study it was observed that 78% of the pregnant women are vitamin D deficient and in addition the rate of abnormal calcium was 43%, where the abnormal iron level was 21%, the abnormal haemoglobin level was 39%, and the abnormal protein level in the urine was 38%. Furthermore a relationship between vitamin D, calcium, and phosphorus levels and a weak correlation between vitamin D, calcium, and haemoglobin and iron levels were observed.