Linum usitatissimum, Lepidium sativum ve Vitis vinifera soğuk pres yağlarının antimikrobial aktivitelerinin incelenmesi
Antimicrobial activity of cold pressing oil of Linum usitatissimum, Lepidium sativum and Vitis vinifera
  1. Tez No: 463825
  2. Yazar: HANA EALOMA AKWİETEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM KIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, bazı şifalı bitkilerden soğuk pres yöntemi ile elde edilen aromatik yağların mikroorganizmalara olan etkisi ile kimyasal içerikleri GC-MS kullanirak incelenmiştir.Yağ, Linum Usitatissimum, Lepidium Sativum ve Vitis Vinifera'nın her birinden ekstre edildi, daha sonra gram-pozitifliğe karşı test edildi Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Enterococcus faecium, Enterococcus faecalis, Klebsella subtilis, Bacillus subtilis bakterilerine ve Gram negatif; Salmonella typhimurium, Salmonella kentucky, Salmonella infantis, Salmonella enterocolitis, Escherichia coli, Enterobacter aerogenes, Pseudomonas aeruginosa, Pseudomonas fluorescens bakterilerine ve Candida albicans mantarına karşı antimkrobiyal etki testleri yapilmistir. Ayrica elde edilen bu aromatik yaglarin kimyasal icerikleri GC-MS kullanirak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study to know the effect cold press aromatic oil extracted from of some medicinal plants on the microorganisms and the chemical constituents of the oil were studied with GC-MS analysis.The oil was extracted from each of Linum Usitatissimum,Lepidium Sativum and Vitis Vinifera then tested against gram-positive bacteria: Staphylococcus aureus, staphylococcus epidermidis, Enterococcus Faecium, Enterococcus Faecalis, Klebsella subtilis and Bacillus subtilis, Gram negative bacteria: Salmonella typhimurium, Salmonella Kentucky, Salmonella infantis, Salmonella enterocolitis, Escherichia Coli, Enterobacter aerogenes, Pseudomonas aeruginosa and Pseudomonas fluorescen And fungi: Candida albicans Also, chemical constituents of the oils of the medical plants were studied with GC-MS analysis.