Kırşehir ilinde açıkta satılan sütlerin Brucella spp. prevelansının saptanması
In the province of Kirsehir, detection of Brucella prevelance
  1. Tez No: 463837
  2. Yazar: DENİZ ŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÖĞÜTÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bruselloz, insan ve hayvanlarda görülen Brucella cinsine ait bakterilerin neden olduğu kronik, bulaşıcı ve subakut olan zoonotik hastalıklardan birisidir. Hastalık ayrıca hayvanlarda (sığır, manda, koyun, keçi, domuz vs.) ve memeli hayvanların dişilerinde genital organlarına yerleşerek yavru atma, infertilite, mastitis, erken doğum, plasenta retensiyonu ve metritise, erkeklerde orşite (erbezi iltihabı) neden olur. Bu çalışmada; 2016 yılı Mart ile Eylül ayları arasında Kırşehir il merkezi ile il merkezine bağlı merkez dışındaki 3 mahalle ve merkeze bağlı 14 farklı köyden toplanan 202 adet kaynatılmamış inek sütünde Brucella cinsi bakteri olan Brucella abortus araştırılmıştır. Bu amaçla Milk Ring testi (MRT), Rose Bengal testi (RBT) , Standart Tüp Aglütinasyon testi (STA) ve direkt ekim yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada Milk Ring testi (MRT) uygulanmış 202 inek sütü örneğinin 69 (%34.15) adedinin sonucu pozitif olarak bulunmuştur. Rose Bengal testi, Standart Tüp Aglütinasyon testi sonucu ise 202 inek süt örneğinin 35 adedi (% 17.32) şüpheli olarak belirlenmiştir. Araştırmamızda şüpheli çıkan örneklerin Brucella Agara ekimi yapılmıştır. Ekim sonucunda 202 inek süt örneğinin 35 (%17.32) adedinden Brucella etkeni izole edilmiştir. Çalışmamızın sonucuna göre; Kırşehir ili ve köylerinde Brucella etkeninin var olduğu tespit edilmiş buradan yola çıkarak da süt ve süt ürünlerinin bruselloz bakımından risk oluşturabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Brucellosis is one of the chronic, contagious and subacute zoonotic diseases caused by bacteria of the genus Brucella seen in humans and animals.The disease causes abortion, infertility, mastitis, premature birth, placenta retention and metritis in female animal and orchitis in males, by placing in the genital organs of animals (cattle, Buffalo, sheep, goats, pigs, etc.) and in females of mammals. Brucella abortus, which is a Brucella bacterium, was investigated in 202 raw cow milk collected from Kırşehir province center and 3 districts connected to province center and 14 different villages connected to the province center between March and September of 2016 in this study. Milk Ring Test (MRT), Rose Bengal Test (RBT), Standard Tube Agglutination Test (STA) and direct sowing method were used for this purpose. The results of 69 (34.15%) of the 202 cow milk carried out the Milk Ring test (MRT) were found positive in the study. 35 (17.32%) of 202 cow milk samples were identified as suspicious as a result of The Rose Bengal test Standard and Tube Agglutination Test. Brucella Agara was planted in the samples which were suspicious in our research. Brucella factor was isolated from 35 (17.32%) of the 202 cow milk samples as a result of sowing. It has been determined that the Brucella factor exists in the Kırşehir provinces and villages, also milk and dairy products may pose a risk in terms of brucellosis according to the results of our study .