Özel gereksinimli çocuğa sahip ebeveynlerin kaynaştırma eğitiminde karşılaştıkları sorunlar
Problems faced by parents of children with special needs in inclusion education
- Tez No: 981154
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, özel gereksinimli çocuğa sahip ailelerin tam zamanlı kaynaştırma eğitimi sürecinde karşılaştıkları zorlukları ve bu sürece ilişkin deneyimlerini derinlemesine incelemektir. Araştırmada, bireylerin yaşantılarını, anlamlandırma biçimlerini ve sürece dair öznel görüşlerini ortaya koymak amacıyla olgubilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. Çalışma, Kırşehir ilinde bulunan Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ilkokulların çeşitli kademelerinde tam zamanlı kaynaştırma eğitimi alan özel gereksinimli çocuğu olan 22 aile ile 2024-2025 eğitim öğretim yılı içerisinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Bu form, araştırmanın amacına uygun olarak geliştirilen açık uçlu sorulardan oluşmaktadır. Sorular, ailelerin kaynaştırma eğitimi sürecinde karşılaştıkları yönetimsel, pedagojik, fiziksel ve sosyal sorunları, bu sorunlara yönelik başa çıkma stratejilerini ve sürece ilişkin genel değerlendirmelerini kapsamaktadır. Toplanan veriler, içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Süreç boyunca tümevarımsal bir yaklaşım benimsenmiş, katılımcı ifadeleri doğrudan alıntılarla desteklenerek yorumlanmıştır. Sonuç olarak, bu araştırmanın ortaya koyduğu bulgular, kaynaştırma eğitiminin etkililiğinin yalnızca bireysel aktörlerin çabalarıyla sınırlı olmadığını, aksine sistemin tüm paydaşlarının eşgüdümlü ve iş birliği içerisinde hareket etmesini zorunlu kıldığını açıkça göstermektedir. Kaynaştırma uygulamalarının başarısı; öğretmenlerin yeterliliklerinin artırılmasına, okul yöneticilerinin kapsayıcı liderlik anlayışı geliştirmesine, fiziksel çevre koşullarının evrensel tasarım ilkelerine göre düzenlenmesine ve ailelerin sürece aktif biçimde dâhil edilmesine bağlıdır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to thoroughly examine the challenges faced by families of children with special needs during the full-time inclusion education process and their experiences related to this process. A phenomenological design was employed in the study to reveal individuals' experiences, ways of making sense of it, and their subjective views on the process. The study was conducted during the 2024-2025 academic year with 22 families of children with special needs receiving full-time inclusion education at various levels of official primary schools affiliated with the Ministry of National Education in Kırşehir province. Data were collected through a semi-structured interview form. This form consisted of open-ended questions developed in accordance with the purpose of the study. The questions covered the administrative, pedagogical, physical, and social problems families encountered during the inclusion education process, their coping strategies for these problems, and their overall evaluations of the process. The collected data were analyzed using content analysis. An inductive approach was adopted throughout the process, and participants' statements were interpreted using direct quotations. In conclusion, the findings of this study clearly demonstrate that the effectiveness of inclusion education is not limited to the efforts of individual actors; rather, it requires the coordinated and collaborative action of all stakeholders within the system. The success of inclusion practices depends on improving teacher competencies, developing an inclusion leadership approach among school administrators, arranging physical environmental conditions according to universal design principles, and actively engaging families in the process.