Yeni disiyanidoaltın (I) esaslı koordinasyon bileşiklerinin sentezi, karakterizasyonu ve biyolojik aktiviteleri
Synthesis, characterization and biological activities of coordination compounds based novel dicyanidoaurate (I)
- Tez No: 463845
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada NiII, CuII, ZnII ve CdII metal iyonları ve N,N′-bis(2-hidroksietil)etilendiamin (bishydeten) ve 2,2′-(etilendioksi)bis(etilamin) (edbea) ligantları kullanılarak yeni disiyanidoaltın(I) içeren kompleksler sentezlenerek yapıları element analizi, IR, XRD (iki kompleks) ve termik analiz teknikleri ile aydınlatıldı. Ayrıca bütün antikanser özellikleri incelendi. Element analizi ve termik analiz teknikleri ile iki kompleksin örgü suyu içerdikleri tespit edildi. Disiyanidoaltın(I) içeren komplekslerin IR spektrumlarında siyanido gerilme titreşimlerinin sayı ve konumlarındaki sapmalara bağlı olarak kompleks yapılar tahmin edilmeye çalışıldı. Komplekslerin ısıl (termik) analizlerinden (TG, DTG ve DTA), ilk olarak varsa hidrat suyunun, daha sonra nötral ligantların (bishydeten ve edbea), son olarak siyanido gruplarının yapıdan uzaklaştığı ve son olarak ortamda metal ya da metal karışımlarına ait bir kalıntının kaldığı tespit edildi. X-ışını tek kristal analizleri ile [Cu(bishydeten){Au(-CN)2}2] kompleksinin polimerik, [Cd(edbea)2][Au(CN)2]2.H2O kompleksinin ise monomerik yapıda olduğu görüldü. Ayrıca sekiz kompleks ile HeLa, HT29 ve C6 kanser hücrelerinde yapılan in vitro antikanserojen çalışmalarda ise, çok düşük dozlarda bile yüksek antiproliferatif aktivite ve düşük sitetoksik etkiye sahip oldukları belirlendi. Alternaria solani, Rhizoctonia solani ve Fusarium oxysporum f.sp. lycopersici fungus kültürleri kullanılarak bütün komplekslerin antifungal çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the new dicyanidoaurate(I) complexes have been synthesized using NiII, CuII, ZnII and CdII metal ions and N,N'-bis(2-hydroxyethyl)ethylenediamine (bishydeten) and 2,2'-(ethylenedioxy)bis(ethylamine) (edbea) ligands and their structures have been analyzed by elemental analysis, IR, XRD (two complexes) and thermal analysis techniques. All anticancer properties have also been studied. Elemental analysis and thermal analysis techniques revealed that the two complexes contained lattice water. Complex structures were tried to predict based on the numbers and deviations in their positions of cyanido stretching vibrations in IR spectra of dicyanidoaurate(I) complexes. It was understood from thermal analysis of complexes (TG, DTG and DTA) that first lattice water (if any), then neutral ligands (bishydeten and edbea) and finally cyanido groups were left. From X-ray single crystal analysis, it was observed that [Cu(bishydeten){Au(-CN)2}2] complex has polymeric structure and [Cd(edbea)2][Au(CN)2]2.H2O complex has monomeric. The anticancer studies carried out with eight complexes and HeLa, HT29 and C6 cancer cells, it was observed that the complexes exhibited high antiproliferative activity even at lover dose and had low cytotoxic activity. The antifungal activities of all complexes were performed using Alternaria solani, Rhizoctonia solani and Fusarium oxysporum f.sp lycopersici fungi cultures.