Tuz stresinin reyhan (Ocimum basilicum L.) bitkisinde flavonoid grubu bileşikler, antioksidan aktivite ve stres parametrelerine etkisi
Effect of salt stress on flavonoid compounds, antioxidant activity and stress parameter in basil (Ocimum basilicum L.) plants
- Tez No: 463844
- Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tuzluluk kurak ve yarı kurak bölgelerde bitki verimliliğini sınırlandırmaktadır. Bu çalışmada beş haftalık yeşil ve mor reyhan genotiplerine50 ve 100 mM'lar tuz uygulaması yapılarak yaş ve kuru ağırlık, protein, prolin, fotosentetik pigment, malondialdehit, hidrojen peroksit, süperoksitdismutaz, peroksidaz, askorbatperoksidaz,total fenolik bileşik, DPPH˙serbest radikal giderme aktivitesi, indirgeme gücü ve süperoksit anyon giderme aktivitesi belirlenmiştir. Tuz stresi mor ve yeşil reyhanlarda yaş-kuru ağırlık, protein, prolin gibi stres parametrelerini azaltmıştır fakat karotenoid miktarını artırmıştır. Lipidperoksidasyonu yeşil ve mor reyhan genotiplerindeyüksek tuz konsantrasyonunda artmıştır. Hidrojen peroksit miktarı bitki genotipine ve tuz konsantasyonuna bağlı olarak değişmiştir. Tuz stresi reyhan genotiplerindesüperoksitdismutaz aktivitesini azaltırken askorbatperoksidaz aktivitesini artırmıştır. Tuz uygulaması mor reyhan genotipindeperoksidaz aktivitesini artırırken yeşil reyhan genotipinde azaltmıştır. Tuz stresi mor reyhanda total fenolik bileşik miktarını artırırken yeşil reyhanda azaltmıştır. DPPH˙serbest radikal giderme aktivitesi, indirgeme gücü (FRAP) tuz uygulamasıyla mor reyhan genotipinde artarken yeşil reyhan genotipinde azalmıştır. Mor ve yeşil reyhan genotiplerininfenolik bileşik kompozisyonları ve miktarları birbirinden farklı olduğundan tuz stresine karşı antioksidan aktiviteleri farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Salinity, limits plant productivity in arid and semi-arid regions. In this study, five-week old green and purple basil genotypes were treated with 50 and 100 mM saline solutions. Salinity effects were determined on wet and dry weight, protein, proline, photosynthetic pigment, malondialdehyde, hydrogen peroxide, superoxide dismutase, peroxidase, ascorbate peroxidase, total phenolic compound, DPPH.free radical reduction activity, reducing powerand superoxide anion removal activity. Salt stress has reduced stress-related parameters such as wet-dry weight, protein, and prolinein purple and green basil plants increased amount of carotenoid.High-salt stress increased the lipid peroxidation in both the green and purple basil genotypes. The amount of hydrogen peroxide varied depending on the plant genotype and salt concentration. Salt stress decreased superoxide dismutase activity while it increased ascorbate peroxidase activity in basil genotypes. Salt administration increased peroxidase activity in the purple basil genotype; however, it decreased the peroxidase activity in the green basil genotype. Salt stress increased the total amount of phenolic compounds in the purple basil while it decreased in the green basil. DPPH.free radical scavenging activity and reducingpower (FRAP) increased in the purple basil genotype, but decreased in the green basil genotypewith the salt application. Since the phenolic compound compositions and their amounts are different from each other in purple and green basil genotypes, they show different antioxidant activity against salt stress.