Evsel atıksu arıtma tesislerinde anaerobik çürütücülerden çıkan atık anaerobik çamurun ileri arıtımı ve değerlendirme seçenekleri
Enhanced treatment and evaluation alternatives of waste anaerobic sludge – the effluent of the anaerobic sludge digesters from municipal waste water treatment plants
  1. Tez No: 463880
  2. Yazar: ÖMER ZEKİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışmada atık anaerobik çamurun ileri arıtımı ve yeniden kullanılabilirliğinin araştırılması amacıyla 4 farklı işlem araştırılmıştır. Termal-alkali hidroliz işlemi ile atık anaerobik çamurun çözünürlüğünün ve biyolojik olarak parçalanabilirliği geliştirilerek metan üretim verimliliği araştırılmıştır. Karbonizasyon işlemi ile biyokömür haline getirilen atık çamurun yakıt kalitesi ve adsorban olarak kullanılabilirliği değerlendirilmiş olup son olarak çamur katı madde miktarının azaltılması amacıyla sülfat indirgeyen bakterilerin üretildiği reaktörler kurulmuştur. Yapılan çalışmalar sonucunda optimum işlem parametreleri; termal-alkali hidrolizi için pH 12 ve kaynama sıcaklığında 6 saatlik işlem süresi, karbonizasyon işlemi için 700 oC'de ZnCl2 ile 2 saat boyunca kimyasal aktivasyon sonucunda ve sülfat indirgeyen bakteriler ile katı madde giderimi işleminde ise başlangıç pH'ı 5 ve sülfat konsantrasyonu 2500 mg/L olarak belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, four different treatment methods were conducted for enhanced treatment and reusability of the waste anaerobic sludge. Thermal-alkaline hydrolysis pretreatment method was used for enhancing the solubility and biodegradability of the waste anaerobic sludge and the methane yield. Carbonization process is used for biochar production from waste anaerobic sludge after that, fuel and adsorbent qualities of the biochars were determined. And finally sulphate reducing bacteria were used to reduce the solid concentration of waste anaerobic sludge. According to the results, optimum process parameters are as follows: at boiling temperature and pH 12 with a holding time of 6 hours for thermal alkaline pretreatment; holding 2 hours at 700 oC with ZnCl2 activation for carbonization process and starting pH of 5 and 2500 mg/L SO4 concentration for solid removal by SRB.