Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatış süresi tahminlenmesine bağlı kateter kullanım planı optimizasyonu
Cateter usage planning optimization according to estimation of length of stay in newborn intensive care unit
- Tez No: 463879
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOKANGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma özel bir hastanenin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yürütülmüştür. Yoğun bakım ünitesinde yenidoğanların yatış süresi üzerinde etkili olan parametreler belirlenmiştir. Yatış süresi üzerinde etkili olan parametrelere göre yatış süresi regresyon ve biharmonic spline iterpolasyon modelleri ile modellenmiştir. Yatış süresi, yenidoğanların ilk yatış günü MCH ve HCT değerlerine bağlı olarak biharmonic spline interpolasyon modeli ile yüksek güvenilirlikle tahminlenmiştir. Yatış süresine göre yenidoğan hastalara uygulanacak optimum kateter planlar tek ve çok amaçlı matematiksel modeller ile belirlenmiştir. Çalışma kapsamında enfeksiyon minimizasyonu, ek süre maksimizasyonu ve maliyet minimizasyonu amaç fonksiyonları dikkate alınmıştır. Bu amaçlar dikkate alınarak tek amaçlı ve çok amaçlı genetik algoritma modelleri ile de optimum/etkin çözümler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is conducted in newborn unit of intensive care in private hospital. Effective parameters have been determined in intensive care unit for newborns. Length of stay is modeled with regression and biharmonic spline interpolation models according to the parameters of hospitalization. Length of stay is forecasted high reliably with biharmonic spline interpolation model with the values of first day of length of stay of newborns, MCH and HCT. Optimum catheter plans for newborn patients are determined with single or multi objective mathematical models according to length of stay. Infection minimization, additional time maximization and cost minimization objective functions are taken into account for this study. According to those objectives optimum/ effective solutions are obtained with single and multi-objective genetic algorithm models.