Leibniz-Rinehart cebirleri ve genellemeleri
Leibniz-Rinehart algebras and generalisations
  1. Tez No: 463899
  2. Yazar: SELİM ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KOÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Leibniz-Rinehart cebirleri ve genellemeleri adlı bu doktora tezi, beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde temel kavramlarla ilgili genel tanımlar ve örnekler verildi. İkinci bölümde bu tanımlar vasıtasıyla Lie-Rinehart cebirlerin genellemesi olarak Leibniz-Rinehart cebirleri ve kategorisel inşaası tanımlanıldı. Üçüncü bölümde Leibniz-Rinehart cebirlerin çaprazlanmış modülleri sunuldu ve Leibniz-Rinehart cebirlerin çaprazlanmış modüllerine örnekler verildi. Hemde bu bölümde Leibniz-Rinehart cebirler kategorisi için çaprazlanmış modül ve bazı ilişkili yapılar (kategoriksel olarak denk) verildi. Dördüncü bölümde Leibniz-Rinehart cebirlerin yüksek boyutlu çaprazlanmış modülleri verildi. Beşinci ve son bölümde ise elde edilen sonuçlar yorumlanarak“sonuçlar ve öneriler”başlığı altında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This Ph.D. thesis, titled Leibniz-Rinehart algebras and generalizations, consists of five chapters. In the first chapter, it is given the definitions and examples with respect to basic concepts. In the second chapter, Leibniz-Rinehart algebras and its categorical construction are introduced in as generazition of Lie Rinehart algebras. In the third chapter, the crossed module concept of Leibniz-Rinehart algebras is introduced and examples of crossed modules of Leibniz-Rinehart algebras are given. Also in this chapter, we give rise to crossed modules and some related (even categorically equivalent) structures for the category of Leibniz - Rinehart algebras. In the fourth section, it is given that the higher dimensional crossed modules of Leibniz-Rinehart algebras. In the last chapter, the obtained results and suggestions are given under the heading“results and suggestions”.