Kablosuz kombi kontrol ünitesi geliştirilmesi
Development of wireless combi boiler control unit
- Tez No: 463898
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN PARLAKTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde, kombiler ısınma aracı olarak büyük önem taşımakta ve doğal gaz tüketiminin en aza indirgenmesi için kombiler üzerinde çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmaların başında oda termostatları kullanılarak oda sıcaklığına göre çalışan kombiler gelmektedir. Bu çalışmada, var olan bir kombi üzerinde çalışma yapılarak oda termostatlarına alternatif bir çözüm üretilmiştir. Gerçekleştirilen projede, kombi üzerinde bulunan kontrol ünitesi taşınabilir modül haline getirilerek, çıkarılabilir ve uzaktan kullanılabilir olması sağlanmıştır. Bu şekilde, kombi kontrol birimi ve oda termostatının gerçekleştirdiği işlemlerin, taşınabilir modül tarafından tek başına yapılabilmesi ile oda termostatı üzerinde yapılan çalışmalara yeni bir boyut kazandırılmıştır. Taşınabilir modül kombiye takılı durumdayken kontrol birimi üzerinde kalorifer suyu ve musluk suyu sıcaklıkları ayarlanıp bu veriler kombinin kontrol kartına aktarılmaktadır. Takılı olmadığı durumdaysa taşınabilir modül üzerinde okunan sıcaklık değeri gösterilmekte ve istenen oda sıcaklığı değeri ayarlanabilmektedir. Bu ayarlanan oda sıcaklığı ile okunan oda sıcaklığı değerleri kablosuz bir şekilde kombiye iletilmektedir.
Özet (Çeviri)
At present, combi boilers play a very important role in terms of heating appliances, so several studies of combi boilers have been made to minimize the natural gas consumption. In these studies the combi boilers are manipulated using the temperature of the room by means of thermostats. In this study, an alternative solution is proposed for the temperature of the room by using an existing boiler. In the carried out project, the control in the unit of the combi boiler can be converted into a portable module, so it can be removed from the current place and used remotely. In this way, both the operations carried out by the boiler control unit and the room thermostat can be carried out only by the portable module and also the new dimensions have been added to the room thermostat studies. When the portable module is installed, the temperatures of the central heating water and the tap water are adjusted on the control unit and these data are transferred to the control card of the combi. If it is not installed, the displayed temperature value and the desired temperature value of the room can be adjusted in the control unit. This adjusted room temperature can be transmitted to the combi wirelessly.