Matlab ile görüntü işleme ve kenar belirlemede yeni filtreleme yöntemi
Image processing with Matlab and new filtering method for edge detection
  1. Tez No: 463907
  2. Yazar: GÜRKAN KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, görüntü işleme alanını Matlab kodlarıyla birlikte detaylı inceledikten sonra kenar belirlemede yeni bir filtreleme yöntemi elde edip diğer filtrelerle retinal görüntü üzerinde görsel karşılaştırmasının yapılmasıdır. Yedi bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde görüntü işlemenin temeli olan bilgiler aktarılmıştır. İkinci bölümde Matlab programı ile görüntü işleme konusu detaylandırılmıştır. Üçüncü bölümde çalışmamızın temelini oluşturan kenar belirleme filtreleri yazmış olduğumuz kodlarla detaylandırılarak verilmiştir. Dördüncü bölümde görüntü işlemenin tıp alanındaki bazı uygulamaları ve yardımcı programlar aktarılmıştır. Beşinci bölümde özvektörler aracılığıyla yapılmış literatür çalışmalarına değinilmiştir. Altıncı bölümde kenar belirlemede elde edilen yeni filtreleme yöntemi anlatıldıktan sonra retinal görüntüde diğer filtrelerle görsel karşılaştırması yapılmıştır. Son bölümde ise elde ettiğimiz sonuçlar ve bu sonuçlara istinaden bundan sonra yapılmasını önerdiğimiz çalışmalara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to obtain a new filtering method in edge detection after detailed analysis of the image processing field with Matlab codes and visual comparison of the retinal image with other filters. The study consists of five chapters. In the first part, basic information on image processing is transferred. In the second part, Image processing with Matlab program is detailed. In the third part, the edge detection filters, which form the basis of our work, are given in detail with the codes we have written. In the fourth part, Some applications and utilities in the medical field of the image processor have been transferred. In the fifth part, The literature studies made through eigenvectors are mentioned. In the sixth part, After describing the new filtering method obtained in edge detection, visual comparison was made with other filters in the retinal image. In the last part, the results we obtained and the studies we propose to make these results in the future are given.