Level densities and gamma strength functions of neodymium-144,145 nuclei
Neodimyum-144,145 çekirdeklerinin durum yoğunlukları ve gama kuvvet fonksiyonları
- Tez No: 463908
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ALĞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Durum yoğunluğu ve gama kuvvet fonksiyonu; astrofizik, reaktör tasarımı, nükleer atık dönüştürülmesinin yanı sıra istatistiksel Hauser-Feshbach reaksiyon oranı hesaplamalarında önemli girdilerdendir. Ayrıca durum yoğunluğu ve gama kuvvet fonksiyonu yarı-sürekli bölgede çekirdeğin termodinamik ve elektromanyetik özelliklerini açıklamak için kullanılan ortalama niceliklerdir. Oslo Siklotron Laboratuvarı'ndaki nükleer fizik grubu, nötron ayrılma enerjisinin altında, durum yoğunluğu ve gama kuvvet fonksiyonunu yarı-sürekli bölgede aynı anda elde etmeye imkan tanıyan, Oslo Metodu olarak adlandırılan bir yöntem geliştirmiştir. Yarı-sürekli bölgede deneysel verilerin az olması nedeniyle, Oslo metodu ile elde edilecek sonuçların bu açığı doldurması beklenebilir. Bu tez çalışmasında, Oslo Metodu kullanılarak 144,145-Nd çekirdeklerinin durum yoğunlukları ve gama kuvvet fonksiyonları elde edilmiştir. Elde edilen durum yoğunlukları ve gama kuvvet fonksiyonları farklı enerji bölgelerindeki veriler ile karşılaştırılıp aralarındaki sistematik incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The level densities and gamma strength functions are essential ingredients for reactor resign, astrophysics, and waste transmutation as well as statistical Hauser-Feshbach reaction rate calculations. In addition level densities and gama strength functions are the average quantities used to describe the thermodynamic and electromagnetic properties of nuclei in the quasi-continuum region. The nuclear physics group at the Oslo Cyclotron Laboratory has developed a method the so called Oslo Method to extract both the level density and the gamma strength function simultaneously in quasi continuum region below the neutron seperation energy. Due to the lack of experimental data in the quasi-continuum region, the results obtained with the Oslo Method are expected to fill this gap. In this thesis, the level densities and gamma strength functions of 144;145Nd isotopes have been obtained via the Oslo Method. Obtained level densities and gama strength functions are compared with other experimental data in different energy regions to investigate systematics between them.