Tanzanya-Zanzibar adasındaki küçük ölçekli çiftçiler için web-tabanlı karar destek sistemi
Web-based decision support system for smallholder farmers in Zanzibar-Tanzania
- Tez No: 463906
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİT SAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Matematik, Science and Technology, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Zamanında erişim ve güvenilir tarım bilgisi Zanzibar'daki küçük toprak sahipleri için her zaman oldukça çetrefilli olmuştur. Bu çalişma, gelişmekte olan birçok ülkede altyapı yetersizliğinin yaygin bir sorun olduğu ve bunun bir çok çiftainin vaktinde gerekli bilgileri elde edemediğinnden bunu sonucun da perfomans düşüklüğüne sebep olduğundan yola çikilarak harekete geçilmiştir. Bu araştırmanın amacı, küçük toprak sahibi olan çiftçilerin zirai bilgiye erişimleri noktasında yüzleştiği sorunları analiz etmek ve küçük toprak sahibi çiftçilerin gündelik yaşamlarında kararlar alırken ihtiyaç duyduklarında ulaşabilecekleri bir bilgi sağlamak için kullanılabilecek bir mobil-bazlı bilgi sistemi tasarlamaktır. Bu sistem, hava tahminleri, piyasa trendleri, tarımsal haberleri ve ekilen her şey (gübre, tohum ve Zanzibar'da farklı marketlerde mevcut olan diğer tarımsal kimyasallar) noktasında çeşitli bilgi sağlamak için de kullanılabilir. Bunun yoninda, bu sistem en iyi çiftçilik uygulaması ve hangi türler yetiştirebilirler noktasındaki tavsiyeleri gibi çiftçileri çeşitli zirai mevtulorda eğitmek için bir platform olarak kullanılabilir. Çalışma yukarıda bahsi geçen amaçlar noktasında bu çalışma bir niteliksel çalışma yaklaşımı olarak başlamıştır ve Kibele ve Bungi adında iki köyün seçildiği Zanzibar'da yerine getirilmiştir. Çalışma için gereken bilgi çoğunlukla görüşmelerden, bilgi analiz ve gözlemlerinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Accessing timely and reliable agricultural information has been always challenging to smallholder famers in Zanzibar. The study was motivated by previous researches which reveals that poor infrastructures is a common features in most developing countries and this makes many farmers unable to access real time agricultural information and hence contribute to general poor performance of this sector. The objective of this research was to analyze challenges facing smallholder farmers in accessing agricultural information and design mobile-based information system that can be used to support smallholder farmers to access information they need in their daily decision making. The system can be used to give them various information such as weather forecast, market trends, agricultural news and price of farming inputs (such as fertilizer, seeds and other agrochemicals which are available from different shops in Zanzibar). Also,the system can be used as platform to educate farmers on various agricultural issues such as best farming practice and advice on what types of crops they grow. In meeting the above mentioned objectives the study employed a qualitative case study approach. This study was conducted in Zanzibar whereby two villages were chosen namely Kibele and Bungi. Data for the study was mainly collected by interviews, documents analysis and observations.