Acil servise lateral malleol travması ile başvuran hastalarda ultrasonografinin kırık tanısındaki sensitivite ve spesifitesinin araştırılması
Diagnostic sensitivity and specifity for fracture of ultrasonographic examination for lateral malleolar fracture in patients with ankle trauma in emergency department
- Tez No: 463926
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN AKSAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Giriş ve Amaç: Kırık tanısında standart yöntem direkt grafi olmasına rağmen, ultrasonografi kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bizim çalışmamamızın amacı erişkinlerde lateral malleol kırıklarının tanısında ultrasonografik incelemenin tanısal değerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Acil servise lateral malleol travması sebebiyle başvuran 18 yaş ve üstü hastaların alındığı ileri yönelik kesitsel bir çalışmadır. Hastalara acil servis hekimi tarafından ultrasonografik inceleme yapıldıktan sonra anteroposterior ve lateral direkt grafi çekildi. Direkt grafi ve ultrasonografi arasında uyumsuzluk olması durumunda hastalara bilgisayarlı tomografi çekildi. Direkt grafi ve varsa bilgisayarlı tomografi görüntüleri ultrasonografik bulgularından ve hastanın klinik bulgularından habersiz bir ortopedi uzmanı tarafından yorumlandı. Ortopedi uzmanının kararı altın standart kabul edildi. İstatiksel analiz için SPSS 15.0 Windows ve vassarstats programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 120 hastanın 42'sinde kırık olduğu tespit edildi (toplam kırık prevelansı %35). Ultrasonografik incelemede 47 hastada lateral malleol kırığı görüldü. Ultrasonografi lateral malleol kırıklarının tümünü tespit ederken, beş olguda yanlış pozitif sonuç verdi. Ultrasonografinin lateral malleol kırıklarının tanısında sensitivitesi %100, spesifitesi %93, pozitif likelihood ratio (LR) değerleri 8.4, negatif LR değerleri none saptandı. Direkt grafinin lateral malleol kırıklarının tanısında sensitivitesi sırasıyla ise %92.8, spesifitesi %100, pozitif LR değerleri ∞, negatif LR 0.03 saptandı. Sonuç: Ultrasonografinin, lateral malleol kırıkları tanısındaki duyarlılığı, direkt grafiden yüksektir. Acil servis hekimleri lateral malleol kırıklarının tanısında yatak başı ultrasonografik incelemeyi efektif bir tanı aracı olarak kullanabilirler
Özet (Çeviri)
Introduction: Althought X-Ray is the standart method in fracture diagnosis, using ultrasonography is also becoming prevalent gradually. The objective of our study is to investigate ultrasonography's diagnostical value in lateral malleolus fracture. Material-Method: This study is a prospective cross sectional study which include patients 18 years old and above who applied to emergency room with lateral malleolus trauma. After performing ultrasonographic imaging to the patients by an emergency physician, they were X-Rayed anteroposteriorly and laterally. In case of nonconcurrence between X-Ray and ultrasonography, we used computed tomography (CT). X-Ray and CT images were interpreted by an orthopedist who is blind to the ultrasonography results and clinical findings of the patients. Orthopedist's decision was accepted as golden standart. For statistical analysis, SPSS 15.0 Windows and vassarstats were used. Results: Fracture was determined in 42 of 120 patients who were included to the study (Total fracture prevalance: %35). Ultrasonographic examination stated lateral malleolus fracture in 47 patients. Ultrosongraphy was determined all of the lateral malleolus fracture besides, gave 5 false positive results. In diagnosis of lateral malleoulus fracture, ultrasonography's sensitivity was found %100, spesifity was %93, positive likelihood ratio (LR) values were 8.4, negative LR were none. X-Ray's sensitivity was found %92,8, specifity %100, positive LR values (∞), negative LR was 0,03. Conclusıon: Sensitivity of ultrasonography in diagnosis of lateral malleolus fracture is higher than X-Ray. Emergency physicians can use bedside ultrasonographic examination as an effective diagnostical tool in lateral malleolus fracture.