Modifiye keton/aldehit reçineleri
Modified keton/aldehyde resins
- Tez No: 46396
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET AKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bazik ortamda elde edilen siklohekzanon- formaldehit veya asetofenon- formaldehit reçineleri, üretimleri esnasında içerisine formaldehit ile veya ketonlarla reaksiyon verebilen çeşitli fonksiyonel gruplara sahip bileşikler katılarak modifiye edilmişlerdir. Ayrıca siklohekzanon- formaldehit, asetofenon- formaldehit ve onların bisfenollerle in situ modifiye reçineleri içerdikleri karboksil ve hidroksil grupları üzerinden modifiye edilmişlerdir. Asetofenon- formaldehit reçinesi bazik ortamda üretimi esnasında bisfenol-CB, bisfenol-CD, bisfenol-ACP ile in situ modifikasyonu yapılmıştır. Siklohekzanon formaldehit reçinesi ise fenol, bisfenol-C6, bisfenol-CD, bisfenol-ACP, salisilik asit, sitrik asit, asetaldehit, benzaldehit ve glioksal ile modifiye edilmiştir. Asetofenon- formaldehit reçinesi üretildikten sonra hidroksil grupları üzerinden asetik anhidrit, benzoilklorür, f talik anhidrit, maleik anhidrit, dodesilsüksinik anhidrit, oksi dif talik anhidrit, bi fenil dianhidrit ile modifiye edilmiştir. Siklohekzanon- formaldehit reçinesi de hidroksil grupları üzerinden f talik anhidrit, akrilonitril, dibutil ftalat, tetrahidrof talik anhidrit ve toluen di izosiyanat ile modifiye edilmiştir. Bisfenollerle in situ modifiye asetofenon- formaldehit ve siklohekzanon- formaldehit reçineler ininde hidroksil grupları üzerinden reaksiyonları gerçekleştirilmiştir. Siklohekzanon-bisfenol-C6- formaldehit, siklohekzanon- bisf enol-ACP -formaldehit, asetof enon- bis fenol -C6- formaldehit, asetof enon-bis fenol -CD- formaldehit reçinelerinin asetik anhidritle asetilleme, siklohekzanon- bi s fenol -A- formaldehit, siklohekzanon-bisfenol-C6- f ormaldehit, asetof enon- bis fenol -C6- formaldehit reçinelerinin benzoil klorür ile benzoilleme reaksiyonları yapılmıştır. Asetofenon- formaldehit, siklohekzanon-bisfenol-A- f ormaldehit, asetof enon-bisf enol-C6- formaldehit reçinelerimi; içerdikleri karboksil grupları üzerinden oksimi, semikarbazonu, asetofenon- formaldehit ve siklohekzanon-bisfenol-A-formaldehit reçinelerinin ise fenil hidrazonu elde edilmiştir. Elde edilen siklohekzanon- formaldehit, asetofenonformaldehit ve bunların in situ modifiye ve diğer üzerinden modifikasyon ürünlerinin çözünürlükleri, erime noktaları, *H NMR spektrumlar ı, FTIR spektrumları ile karakterizasyonu yapılmıştır. Vli
Özet (Çeviri)
MODIFIED KETON/ALDEHYDE RESINS SUMMARY Ketone resins are prepared by reacting ketones containing a-hydrogen with reactive aldehydes such as formaldehyde. The most used ketonic resins are thermo plastic cyclohexanone- formaldehyde and acetophenone- formal dehyde resins. They are low molecular weight compounds, and are used in the coating industry as additives to modify the properties of high molecular weight film formers, e.g., acetophenone- formaldehyde resin improves brightness and light fastness of the paper lacquers. In this study, cyclohexanone- formaldehyde and aceto phenone- formaldehyde resins are modified during their preparation with a number of substances which react with formaldehyde or ketone under basic condition. Preparation of in situ modified cyclohexanone- formaldehyde resin with compounds such as phenol, 1, l-di(4-hydroxyl phenyl )cyclo- hexan, 1, 1 ' -di(4-hydroxyl phenyl jdodecane, 1-phenyl-l, 1 * - di(4-hydroxyphenyl )etane, salicylic acid, citric acid, glyoxal, benzaldehyde, acetaldehyde was studied. Aceto phenone- formaldehyde resin was in situ modified with compounds such as 1. 1 ' -di(4-hydroxyl phenyl) dodecane, 1- phenyl-1. 1 ' -di( 4-hydroxypheny )etan, 2, 4-dichloroaceto- phenone and 4-bromo acetophenone. The overall structure of cyclohexanone- formaldehyde (CF-resin) and acetophenone- formaldehyde resin (AF-resin) can be represented as follows : HOCHj CH.OH CF -OH HOCHj C-O -CH- CH2-)-OH AF In situ-modified CF-resin and AF-resin contain modifier compounds irregularly attached to the base resin, probably via methylene groups. As an example, the struc ture of in situ bisphenol-ACP and phenol modified CF-resin can be represented as CBacpF and CFF respectively. İn situ modified ketonic resin was examined with TLC, and the modified resins were found to have a condensation- type structure. There was no segregation. Furthermore, acetophenone- formaldehyde, cyclohexanone- formaldehyde and VillHO-GH HOCH CBjaF CFF CF AF Resins and in sitii modified resin OH.modified A-O-. Res in -O-A C=0.modified Resin -C=G COOBu A= - C- CH3 O II - c HOOC C-oH.En23 COOH ' - C- CH-CH2-COOH CH3 NH- C- Ç COOH O o II G= N-OH, N-NH- C-NH2 N~NH-