Böbrek biyopsilerinin retrospektif olarak klinikopatolojik değerlendirilmesi Uludağ Üniversitesi Tıp fakültesi Nefroloji Bilim Dalı deneyimi
Clinicopathologic evaluation of renal biopsies retrospectively experience of The Nephrology Department, Uludag University Faculty of Medicine
- Tez No: 463972
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜLLÜLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Böbrek biyopsisi, böbrek hastalıklarının tanısında, tedavi yönetiminde ve prognozun tayininde yol gösterici önemli bir yöntemdir. Böbrek biyopsi verilerinin değerlendirilmesi böbrek hastalıklarının epidemiyojisi hakkında önemli bilgiler sunmaktadır. Çalışmamızda merkezimizde yapılmış olan böbrek biyopsileri incelenerek yaş, cinsiyet, klinik endikasyon ve böbrek fonksiyonlarına göre renal hastalıkların histolojik tanıya dayalı görülme sıklığının belirlenmesi ve klinik ile histopatolojik bulgular arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmada Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi (UÜTF) Nefroloji Kliniği'nde 2008-2016 yılları arasında böbrek biyopsisi yapılan 780 hasta ve 885 böbrek biyopsi sonucu retrospektif olarak değerlendirildi. Hasta verilerine hastanemiz elektronik arşiv sisteminden (Avicenna) ulaşıldı. Hastalara ait demografik ve klinik bilgiler, biyopsi endikasyonları ve sonuçları hasta dosyaları incelenerek elde edildi. Malignite ön tanısı ile biyopsi yapılmış olan hastalar,
Özet (Çeviri)
SUMMARY Clinicopathologic Evaluation of Renal Biopsies Retrospectively Experience of the Nephrology Department, Uludag University Faculty of Medicine Renal biopsy is an important method to guide the diagnosis of kidney diseases, management of treatment and prognosis. Assessment of kidney biopsy data provides important information about the epidemiology of kidney disease. We aimed to determine the incidence of renal diseases based on histological diagnosis according to age, gender, clinical indications and renal functions and to evaluate the relationship between clinical and histopathological findings by reviewing the renal biopsies performed in our center. In the present study, 780 patients who had renal biopsy in Nephrology Clinic, Uludag University Faculty of Medicine between 2008 and 2016, and 885 kidney biopsies were evaluated retrospectively. Patient's data were obtained from our hospital electronic archive system (Avicenna). Patient demographic and clinical information, biopsy indications and results were obtained by reviewing patient files. Patients who had biopsy with pre-diagnosis of malignancy, were