Renal transplant biyopsilerinin klinikopatolojik değerlendirilmesi
Clinicopathologic evaluation of renal transplant biopsies
- Tez No: 487220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÖK OĞUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
AMAÇ: Günümüzde böbrek transplantasyonu SDBH'nin en seçkin tedavisidir. Greft fonksiyonunda bozulmanın en önemli nedenlerinden biri rejeksiyondur ve tanısı greft biyopsisiyle konulur. Bu çalışmayla transplantasyon polikliniğinde takipli renal transplant hastalarına yaptığımız endikasyon renal biyopsi bulgularını hastaların klinik, demografik ve laboratuvar verileriyle karşılaştırarak kendi verilerimizi ortaya koymayı amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışma retrospektif olarak transplantasyon polikliniğimizde 2013-2017 yılları arasında takipli renal biyopsi yapılmış gönüllü 45 hasta alınarak gerçekleştirildi, toplam 49 biyopsi incelendi. BULGULAR: Hastaların SDBH primer nedenleri incelendiğinde 45 hastanın 6'sında(%13,3) diyabet, 16'sında(%35,5) hipertansiyon, 13'ünde(%28,8) glomerülonefrit, 5'inde(%11,1) postrenal nedenlerdi. Toplam 49 biyopsi incelendiğinde en sık olarak 34 biyopsi(%69,4) ABH nedeniyle yapıldı. Patolojik incelemeler neticesinde 49 biyopsinin 4'ünde(%8,1) akut hücresel rejeksiyon, 8'inde(%16,3) akut humoral rejeksiyon saptandı. Kronik hücresel rejeksiyon 4 biyopside(%8,1) izlenirken, 7 biyopside(%14,2) kronik humoral rejeksiyon bulundu. Kalsinörin inhibitörü toksisitesi 10 biyopside(%20,4) ve kronik allograft nefropatisi de 11 biyopside(%22,4) görüldü.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Today, kidney transplantation is the most prevalent treatment of end-stage renal disease. One of the most important causes of deterioration in graft function is rejection and the diagnosis is made by graft biopsy. We aimed to present our data by comparing renal biopsy findings with clinical, demographic and laboratory data of indications for renal transplant patients who underwent transplantation polyclinication. MATERIALS AND METHODS: The study was retrospectively performed in our transplantation polyclinic with 45 volunteers who underwent follow-up renal biopsy between 2013-2017, a total of 49 biopsies were examined. FINDINGS: When the causes of end-stage renal damage in patients were examined, diabetes in 6(13,3%) patients, hypertension in 16(35,5%) patients, glomerulonephritis in 13(28,8%) patients and postrenal patients in 5(11,1%) patients were found in 45 patients. When a total of 49 biopsies were reviewed, 34(69,4%) biopsies were performed most frequently due to acute renal failure. Pathological examinations revealed acute cellular rejection in 4(8,1%) of 49 biopsies and acute humoral rejection in 8(16,3%). Chronic cellular rejection was observed in 4(8,1%) biopsies, and 7(14,2%) biopsies chronic humoral rejection was found. Calcineurin inhibitor toxicity was seen in 10(20,4%) biopsies and chronic allograft nephropathy in 11(22,4%) biopsies.