Acil serviste rastlanan kardiyopulmoner arrest olgularının klinik ve demografik analizi
Clinical and demographic analysis of cardiopulmonary arrest cases in emergency department
- Tez No: 463983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TOPAÇOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
GİRİŞ: Kardiyopulmoner Arrest çeşitli nedenlerle spontan solunum ve dolaşımın ani olarak durmasıdır. Çalışmamızda hastanemiz acil servisinde Kardiyopulmoner arrest nedeniyle müdahele edilen hastalar acil servis içi ve hastane dışı olarak iki gruba ayrılmış ve bu vakaların klinik ve demografik özelliklerini belirlenmiştir. METOD: Çalışma İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisinde 1 ocak 2015 ile 31 ağustos 2016 tarihleri arasında saptanan Kardiyopulmoner arrest hastaların verileri üzerinde retrospektif bir tarama çalışması olarak dizayn edildi. Kardiyopulmoner arrest vakaları olayın olduğu yere göre acil servis içi ve hastane dışı olarak iki gruba ayrıldı ve her iki grup klinik ve demografik verileri altında karşılaştırıldı. BULGULAR: 1 ocak 2015 ile 31 ağustos 2016 tarihleri arasındaki 20 aylık dönemde toplam 207 Kardiyopulmoner arrest vakası geriye dönük olarak incelendi. Hastalar acil servis içi (n=126) ve hastane dışı (n=81) kardiyopulmoner arrest olarak ikiye ayrıldı. Yaş ortanca değeri 66 (IQR, 57-78) olarak saptanan hastaların 133'ü (%64.3) erkek idi. İlk kardiyak ritim değerlendirildiğinde 60 (%29) hasta şoklanabilir ritim mevcuttu. 97 (%46.9) hastada acil serviste spontan dolaşımın geri dönüşünün sağlandığı ancak sonrasında bu hastaların 31'inde (%32) tekrar gelişen arrest sonrasında exitus gerçekleştiği kaydedildi. Sonlanımları değerlendirildiğinde 141 (%68.1) hastanın acil serviste exitus olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
İNTRODUCTİON: Cardiopulmonary arrest is a sudden stop of spontaneous respiration and circulation that can occur for various reasons. Our aim is to determine the clinical and demographic characteristics of cases with cardiopulmonary arrest in and out of the hospital in our emergency department. METHODS: The study was designed as a retrospective screening study of cardiopulmonary arrest patient data at the Emergency Department of the Istanbul Education and Research Hospital between January 1, 2015 and August 31, 2016. Cardiopulmonary arrest cases were divided into two groups based on the location of the incident – in-hospital vs. non-hospital – and compared with regard to clinical and demographic data. RESULTS: A total of 207 cardiopulmonary arrest cases were retrospectively reviewed during a 20 month period from January 1, 2015 to August 31, 2016. The patients were divided into two groups based on location: emergency department (n = 126) and non-hospital (n = 81). Among the patients of median age 66 (IQR, 57-78), 133 (64.3%) were male. When the first cardiac rhythm was evaluated, 60 (29%) patients had shockable rhythm. As many as 97 (46.9%) cases were returned to spontaneous circulation at the emergency department, however, 31 of these (32%) subsequently died after a second arrest. When outcomes were assessed, there were 141 (68.1%) emergency department exitus patients.