Jinekolojik cerrahi sırasında oluşan mesane yaralanması onarımının üriner sistem fonksiyonu üzerine etkisi
Effect of urinary system function on bladder injury repair during gynecologic surgery
- Tez No: 464016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL UYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
AMAÇ: Histerektomi en sık uygulanan majör jinekolojik ameliyattır. Çalışmamızda benign jinekolojik cerrahi sırasında mesane yaralanması gelişmiş olan ve mesane onarımı uygulanan hastaların postoperatif yaşamlarında üriner sistem fonksiyonlarının değerlendirilmesini amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ocak 2009- Ocak 2017 tarihleri arasında, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde benign jinekolojik endikasyonlarla abdominal histerektomi ve/veya bilateral salpingoooferektomi yapılmış ve ameliyat komplikasyonu olarak mesane perforasyonu geçirmiş 30 hasta dahil edildi. Hastaların şikayetlerinin değerlendirilmesinde standardizasyonu sağlamak ve üriner şikayetlerin hayat kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla anketler uygulandı. Bu ankette hastaların pelvik ağrı, urge ve stres inkontinans semptomları ve bu semptomların hayat kalitesine etkileri ile ilgili sorular soruldu. Hastalara cerrahi öncesinde ve sonrasında yaşam kalite skorlaması için Türkçe konuşan hastalara göre validite edilmiş Aşırı aktif mesane V8 (AAM-V8) formları, UDI-6 (Urogenital Distress Inventory-6) hayat kalitesi testi ve hasta genel gelişim izlem (Patient Global Impression Of Improvement) anketi uygulandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Hysterectomy is the most commonly performed major gynecological surgical operation. This study aims at assessing the urinary systems functions of the patients, who experienced bladder injury and bladder saturation during benign gynecological operations, in their post-operation lives. MATERIAL AND METHOD:The study covers 30 patients that have undergone abdominal hysterectomy and/or bilateral salpingo-oophorectomy with benign gynecological indications and had bladder perforation as surgical complications at Antalya Training and Research Hospital during the period between January 2009 and January 2017. In order to ensure the standardization of patients` assessments of their complaints and to determine the impact of urinary ailments on life quality, surveys have been conducted. Questions regarding pelvic pains, urge and stress incontinence symptoms and the effect of these symptoms on life quality have been asked in the survey. With the aim of determining life quality scores before and after surgical operations, patients have been asked to fill out Overactive Bladder-Validated 8 (OAB-V8) forms, UDI-6 (Urogenital Distress Inventory-6) life quality test and Patient Global Impression of Improvement surveys that are adjusted and validated for Turkish-speaking patients.