Gebelerde zor laringoskopinin belirlenmesinde ön boyun yumuşak doku kalınlığının ultrasonografi ile ölçümü
Ultrasound measurements of anterior soft tissue thickness to predict difficult laryngoscopy in pregnant patients
- Tez No: 464036
- Danışmanlar: UZMAN CANAN YILMAZ, PROF. DR. ŞEFİKA GÜLSEN KORFALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Gebelikle ilişkili anatomik ve fizyolojik değişiklikler nedeniyle obstetrik hastanın hava yolu yönetimi önem kazanmaktadır. Çalışmamızın amacı sezaryen operasyonu planlanan gebelerde mevcut preoperatif testlere ek olarak, ultrasonografi (USG) ile cilt ve trakea önyüzü arasındaki mesafeyi, beş farklı seviyeden ölçerek, ön boyun bölgesindeki yağ ve yumuşak doku kalınlığındaki artış ve zor laringoskopi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Prospektif, gözlemsel çalışmaya, genel anestezi altında sezaryen uygulanan 18-45 yaş arası, ASA (American Society of Anesthesiolo-gists) sınıfı II olan 152 hasta dahil edildi. Modifiye Mallampati Sınıflaması, ağız açıklığı, sternomental mesafe, tiromental mesafe, üst dudak ısırma testi, boyun çevresi kaydedildi. USG ile cilt-trakea ön yüz arasındaki mesafe, orta hatta, 5 farklı seviyede (hyoid kemik, tirohyoid membran, vokal kord, tiroid isthmus ve suprasternal çentik) ölçüldü. Bulgular: Cormack Lehane Sınıflamasına (CLS) göre hastalar iki gruba ayrıldı. CLS I - II kolay laringoskopi, III - IV zor laringoskopi olarak kabul edildi. 30 hasta zor laringoskopi (%25) olarak sınıflandırıldı. Tüm hastalar başarıyla entübe edil-di.
Özet (Çeviri)
Objective: Obstetric patient airway management is becoming important, be-cause of anatomical and physiological changes in the airway related to the pregnancy. The aim of our study was to compare the ultrasound (USG) meas-urements of 5 different levels of anterior neck soft tissue and other clinical screening tests for determination of difficult laryngoscopy in patients who un-derwent cesarean section operation with general anesthesia. Materials and Methods: Prospective, observational study included 152 preg-nant women (18-45 years old, ASA II) who underwent elective cesarean section under general anesthesia. Modified Mallampati test, mouth opening, ster-nomental distance, thyromental distance, upper lip bite test, neck circumference were recorded. The distance from the skin to the anterior aspect of the trachea was measured at 5 different levels: hyoid bone, tirohyoid membrane, vocal cords, thyroid isthmus and suprasternal notch. Results: According to Cormack and Lehane's scale, patients were divided into two groups: a grade I or II was accepted easy laryngoscopy, whereas a grade III or IV was considered difficult laryngoscopy. 30 patients were classified as hav-ing difficult laryngoscopy (25 %). All of the patients were entubated succesfully.